17 C
Скопје

Tag : поет

Култура

Ин мемориам: Хусто Хорхе Падрон (1.10.1943 – 11.04.2021)

Слободен печат
Почина поетот, есеист и преведувач Хусто Хорхе Падрон, голем пријател на Македонија. Падрон почина денеска во Мадрид, како последица од компликации од ковид-19. Роден е...
Културен печат

Разговор со поетот Славе Ѓорѓо Димоски: Јадрото на мојот препев се песните од боемско-хулиганската фаза на Есенин

Тони Димков
Неодамна „ПНВ Публикации“ ја објави стихозбирката „Песни“ од Сергеј Есенин, каде препејувач на песните и автор на есејот „Есенин: живот, восхит, легенда на суровоста“ е...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 75 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 75, во печатеното издание на „Слободен печат“ (3-4.04.2021), го отвораме со фотографии на Скопје снимени со дрон од проект на визуелниот уметник...
Културен печат

СВП 2021 – Награда „Мостови на Струга“ за српскиот поет Владан Кречковиќ

Тони Димков
Добитник на „Мостови на Струга“ за 2021 година, награда за најдобра дебитантска поетска збирка од млад автор (под 35 години), што ја доделуваат СВП во...
Културен печат

Македонскиот ПЕН-центар со онлајн митинг одбележа три јубилеи на Светскиот ден на поезијата

Тони Димков
Македонскиот ПЕН-центар по 32. пат го одбележа Светскиот ден на поезијата – 21 март, со поетски митинг и Порака до поетите од светот. Овој пат...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Сцена

За љубовта на Зафир Хаџиманов кон неговата сопруга: Неговите родители му договориле брак со друга девојка, но тој ја сакал Сенка!

М.Р
Денеска го загубивме „кралот на шансоните“, познатиот пејач, композитор, актер и поет Зафир Хаџиманов.Човек кој покрај љубовта кон музиката секогаш гласно говорел и за љубовта...
Културен печат

Објавена е стихозбирката „Ликовите во мене“ од Ерол Туфан

Тони Димков
Деновиве, од печат излезе стихозбирката „Ликовите во мене“ од Ерол Туфан во издание на „ПНВ публикации“. Новата стихозбирка е своевидно надоврзување на неговата претходна книга...
Културен печат

Антево слово: Првонаградена е песната „Нека биде запишано“ од Иван Антоновски

Тони Димков
Лауреат на четвртиот меѓународен конкурс за поезија „Антево слово“, распишан од Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ во соработка со Здружението за развој на култура...
Културен печат

Поетска збирка од Ким Симонсен: Визија за поединецот во Третиот милениум

Тони Димков
Стихозбирката „Каква полза има човек од тоа едно утро да се разбуди на оваа страна од новиот милениум“ од Ким Симонсен (Фарски Острови) со препев...
Културен печат

Постхумно издание на поемата „Изодениот пат“ од Србо Ивановски: Реоткривање на ризниците на македонската поетска реч

Тони Димков
Поемата „Изодениот пат“ од Србо Ивановски, или стиховите што самиот автор ги определува како поема, која како постхумно издание е објавена деновиве, го покажуваат размислувањето...