Манасков, Костески и Димитриевски први стрелци во Унгарија, Австрија и Шпанија

Одлична партија имаа тројца македонски ракометари за нивните клубови во странство, Дејан Манасков за унгарскиот Веспрем, Никола Костески во дресот на австрискиот Линц и Дарко Димитриевски за шпанскиот Синфин.

Во рамките од деветтото коло во најсилната шпанска АСОБАЛ лига составот на Синфин загуби на домашен терен Атл. Ваљадолид со 25:29. Левиот бек Димитриевски беше најрасположен кај домаќините со шест голови. Синфин е моментно на претпоследната 17 позиција со два бода.

Во австриската лига во својот седми меч сезонава Линц претрпе пораз кај Кремс (35:28). Десното крило Костески кај гостите беше прв стрелец со 10 голови. Линц и натаму нема триумф во шампионатот за моментно последна 10 позиција со еден бод.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Ливерпул им се врати на победите во Премиер лигата!

Веспрем ја продолжува победничката серија од почетокот на првенството во Унгарија за моментно лидер со максимални 16 бодови. Нова фантастична партија имаше левото крило Манасков како најдобар во гостинската победа над Ѓенѓеш (25:35) со 12 погодоци.

Поврзани вести

Вардар остана без трите бода против Ренова во 90. минута

Слободен печат

ИСТОРИЈА: Хамилтон го собори рекордот на Шумахер!

Слободен печат

Вооружени разбојници влегле во домот на поранешен италијански репрезентативец

Слободен печат

Мото ГП: Триумф на Морбидели, борбата за титулата станува се понеизвесна

Слободен печат

Берлускони го враќа фудбалерот од пензија кој сега е милијардер

Слободен печат

Тотенхем ќе купува на „Камп Ноу“, а му нуди милиони на Сон за нов договор

Слободен печат

Остави Коментар