Македонски параглајдерист втор на светската ранг листа!

Со последните ажурирања на резултатите од Европскиот параглајдинг куп што се одржа во Урои, Романија, Јованоски доби повисоко место на светската ранг-листа.
Македонскиот небесен стрелец погодува секој пат и тоа го донесе до светски успех. Воздухопловната федерација на Македонија се гордее со постигнатите резултати и успеси на македонскиот врвен спортист. Но, патот до врвот не е лесен.
– Овој млад човек е спремен да патува и по 2000 километри со комбе со неговиот тим за да и донесе успех на нашата држава.Тоа е навистина за почит. Во него гледаме пример за самодоверба и ентузијазам, се надеваме дека и останатите ќе го следат тој пример. Секој млад човек има потенцијал да стане врвен спортист, а ние за тоа се залагаме – изјави Биљана Еверетте, генерален секретар на Воздухопловна федерација на Република Северна Македонија.
Јовановски наредниот период ќе се подготвува и за настап на Светското првенство во Вршац, Србија, во септември, каде што ќе учествува со членови на национална репрезентација во параглајдинг.

Прочитајте и...  Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Прочитај повеќе

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат