Македонската репрезентација на Светско првенство во кајак на диви води во дисциплината спуст

фото извор: Ljubomir Spasik

Македонската сениорска репрезентација во кајак-спуст следниот викенд ќе настапи на Светското Првенство во Р. Германија во градот Аугсбург на олимписката патеката од летни олимписки игри во 1972 година.

Нашата репрезентација ќе биде во состав на Љубомир Спасиќ, Александар Златаров, Кристијан Лазаров и Благој Гугинов, сите членови на ККК Арка Борец од Велес.

Македонската федерација очекува од репрезентативците да го продолжат низот на успеси кои ги постигнаа оваа година.

Од успесите би ги споменале пласманите во генерален пласман на европската ранг листа за 2023 во сениорска и јуниорска категорија во кои првите две позиции ги држат истиве македонски кајакари.

Како и успешните настапи на Европското Првенство во индивидуалните и тимски настапи со пласман во финалето на Александар Златаров, осмата позиција во тимското возење и две втори места на Љубомир Спасиќ во категорија 35+.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот