Лазаров со Миркуловски во поширокиот список за дуелите со Данска
Селекторот на машката сениорска репрезентација Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за претстојните квалификациски натпревари за ЕП 2022 против Данска, актуелниот светски шампион.
Потсетување дека „црвено-жолтите“ тогаш предводени од Данило Брестовац на клупата стартуваа со две победи над Финска и Швајцарија.
Сигурно дуелите со Данска ќе бидат вистински тест за нашата селекција, а најверојатно се очекува пласманот на континенталниот собир на возвратните дуели со Финците и Швајцарците.
Третиот меч во квалификациската групна фаза сениорите ќе го одиграат на 11 март (четврток) против Данците во СЦ „Борис Трајковски” – Скопје, а возвратната пресметка е во Алборг три дена подоцна на 14 март (недела) 2021 година.
Во поширокиот список се наоѓа и Филип Миркуловски кој воедно ќе биде дел и од стручниот штаб, значи како тренер-играч, а покрај него на Лазаров ќе му помагаат уште Бранислав Ангеловски, Ацо Јоновски и Билјана Црвенковска.
Поширокиот список на Македонија за натпреварите против Данска:
1. Никола Митревски Порто-Португалија
2. Мартин Томовски Ludwigshafen-Германија
3. Марко Кизиќ РК Вардар 1961
4. Градимир Чаневски РК Еурофарм Пелистер
5. Андреј Петковски РК Г.Арт КЛ7
6. Дејан Манасков Веспрем-Унгарија
7. Бојан Маџовски РК Еурофарм Пелистер
8. Цветан Кузмановски РК Еурофарм Пелистер
9. Димитар Димитриоски РК Вардар 1961
10. Гоце Георгиевски РК Вардар 1961
11. Ненад Костески РК Еурофарм Пелистер
12. Мартин Поповски GC Amicitia Zurich
13. Томислав Јагуриновски РК Вардар 1961
14. Стoјанче Стоилов РК Вардар 1961
15. Жарко Пешевски TVB-1898 Stuttgart
16. Никола Марковски РК Еурофарм Пелистер
17. Михаил Аларов РК Пролет
18. Кристиан Симоновски Рк Г.Арт КЛ7
19. Филип Талески РК Вардар 1961
20. Филип Кузмановски TSV Hannover Burgdorf
21. Дејан Кукуловски Еурофарм Пелистер
22. Емилијан Ѓорѓовски РК Г.Арт КЛ7
23. Михајло Младеновиќ РК Охрид
24. Филип Миркуловски HSG Wetzlar
25. Марко Мишевски РК Вардар 1961
26. Горан Крстевски CSM Foscani
27. Марио Танкоски РК Еурофарм Пелистер
28. Игор Георгиев РК Г.Арт КЛ7
29. Мартин Ивановски РК Охрид
30. Томче Стојановски РК Бутел
31. Никола Цветановски РК Струга
32. Мартин Карапалевски РК Вардар
33. Мартин Велковски РК Еурофарм Пелистер
34. Мартин Серафимов РК Металург
35. Кирил Лазаров HBC Nantes