Кузма не оди на Мундобаскет, САД го објави конечниот список

После изненадувачкиот пораз во Мелбурн од репрезентацијата на Австралија во контролен меч, денеска е објавен конечниот список на играчи на кои ќе смета Попович за претстојниот Мундобаскет кој што ќе започне на 31 август.

Поради повреда на зглобот на левата нога, во составот нема да биде кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Кајл Кузма.

Со неговото отпаѓање конечниот список на патници за Светското првенство практично самиот се комплетираше.

Во Кина, селекцијата на САД ќе го брани светското злато со следните имиња: Харисон Барнс (Сакраменто), Џејлен Браун (Бостон), Џо Херис (Бруклин), Брук Лопез (Милвоки), Крис Мидлтон (Милвоки), Донован Мичел (Јута), Мејсон Пламли (Денвер), Маркус Смарт (Бостон), Џејсон Тејтум (Бостон), Мајлс Тарнер (Индијана), Кемба Вокер (Бостон) и Дерик Вајт (Сан Антонио).

Прочитајте и...  Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Американците на СП се наоѓаат во групата со селекциите на Чешка, Турција и Јапонија.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат