После 78 победи по ред, конечно „паднаа“ Американците! (ВИДЕО) - Слободен печат

После 78 победи по ред, конечно „паднаа“ Американците! (ВИДЕО)

За првпат во историјата селекцијата на Австралија во меѓусебните дуели ги совладаа Американците предводени од Попович со резултат 98:94 (23:26, 25:24, 30:27, 20:18).

Во јубилејниот 30 меч меѓу Австралија и САД, популарните „кенгури“ на преполнетиот „Марвел“ стадион во Мелбурн пред 52.079 гледачи славеа голема победа.

Американците паднаа за првпат после 78 победи во низа во сите натпревари, а со овој триумф Австралијците можат да се надеваат на медал на претстојниот Мундобаскет во Кина кој што ќе стартува на 31 август.

Најзаслужен за оваа победа на Австралија беше Пети Милс, искусниот плејмејкер во завршните три минути од средбата реализираше 10 одлучувачки поени и го скрши отпорот на САД.

Вкупниот учинок на Милс беше 30 поени (10/22 од поле, 4/10 за три), а на спротивната страна Вокер запиша 22 поени, два помалку Барнс.

Прочитај повеќе

Јаховиќ промовиран во Анталијаспор

Слободен печат

Ливерпул е петти англиски клуб со серија од 40 натпревари без пораз

Слободен печат

Цените за Супербол уриваат рекорди, засега се продаваат за 10 просечни македонски плати

Слободен печат

Ѓоковиќ конечно откри зошто не јаде месо

Слободен печат

Вознијацки замина во пензија: Се надевам дека ќе бидам инспирација за тенисерите од малите земји

Слободен печат

Дончиќ во првата петорка на Олстар натпреварот

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 6 =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ по 50. пат се игра во осминафиналето на грен слем турнир

Слободен печат

Челси доби корпа од Кавани, ќе плукне 50 милиони за Французин

Слободен печат

Леви го истера своето, Ериксен од понеделник во Интер

Слободен печат

Ракометарите на Боливија се вистински дудуци, примија 214 гола на три наптревари

Слободен печат

Ливерпул го продолжува походот кон титулата, падна и Вулверхемптон (ВИДЕО)

Слободен печат

Победничко деби на Алушовски на клупата на Вардар

Слободен печат