-1 C
Скопје

Кошаркарите се тестираат на корона пред стартот на првенството

Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) организира тестирање на сите екипи кои се дел од Првата лига, со цел да се избегне ново одложување на сезоната.

Стартот на новата сезона беше закажан за 3. октомври, но е презакажан за викендов откако во три клуба, Работнички, МЗТ Скопје и Академија ФМП, се појавија случаи на позитивни на коронавирусот.

Согласно добиените насоки од Комисијата за заразни болести и Институтот за јавно здравје и предлогот од страна на федерацијата, а кој беше прифатен на заедничкиот состанок од Здружението на Првата лига-мажи, од вчера, КФСМ започна со тестирањето за вирусот Covid-19.

Тестирањето кое го спроведува мобилна екипа на ПЗУ Клиничка болница „Жан Митрев“ од Скопје, во овие 48 часа, ќе ги опфати сите клубови кои ќе се натпреваруваат во Првата лига-мажи во сезоната 2020/2021.

Прочитајте и...  Алиоски веќе се договорил со турскиот гигант Галатасарај!?

Согласно резултатите кои ќе бидат добиени од страна на стручните медицински лица, а во консултација со Комисијата за заразни болести и Институтот за јавно здравје ќе биде донесена одлука за почетокот на натпреварите од Првата лига-мажи“, стои во соопштенето на КФСМ.

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар