Коронавирусот направи хаос во српската ракометна репрезентација

Ковид проблеми за српската ракометна репрезентација пред ЕП/Фото РСС

Ракометната репрезентација на Србија ги откажа двата подготвителни натпревари кои требаше да ги одигра против Германија на 7 и 9 јануари поради појава на коронавирусот во нивните редови.

На редовното тестирање на репрезентацијата која е во завршните подготовки за Европското првенство, откриени се шест позитивни наоди.

Позитивни беа ракометарите Владимир Чупара и Богдан Радивојевиќ, селекторот Тони Герона, тренерот на голманите Димитрија Пејановиќ, физиотерапевтот Петар Радуловиќ и шеф на делегацијата Милорад Кривокапиќ.

Сите се во добра општа состојба и со благи симптоми на вирусот, соопшти Ракометниот сојуз на Србија.

Европското првенство е на програмата од 13 до 30 јануари, а Србија во Сегед ќе игра во група со Украина, Хрватска и Франција.

Големи проблеми со коронавирусот има и француската репрезентација која има девет позитивни случаи.

Корона во репрезентациите кои ќе играат против Македонија на ЕП

Пех за Србија: Петар Ненадиќ дефинитивно нема да игра на ЕП

Видео на денот