Пех за Србија: Петар Ненадиќ дефинитивно нема да игра на ЕП

Петар Ненадиќ го пропушта ЕП/ фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Најдобриот српски ракометар Петар Ненадиќ дефинитивно нема да настапи на Европското првенство кое започнува точно за десет дена.

Ненадиќ поради повреда на бутниот мускул уште од почетокот на декември е надвор од терените, а пропаднаа шансите ракометарот на Веспрем да се опорави до стартот на ЕП.

„Поради повреда беше незвесен статусот на Петар Ненадиќ и неговото приклучување на подготовките, а по дополнителните прегледи утврдено е дека степенот на повредата нема да му овозможи да настпаи на ЕП“, соопшти ракометната федерација на Србија.

На Европското првенство, нашиот северен сосед е во исклучително тешка група со Франција, Хрватска и Украина.

Видео на денот