20.8 C
Скопје

Tag : европско првенство во ракомет

Ракомет Спорт

Лазаров: Зависиме од нас самите

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Македонија денеска ги доби противниците во групната фаза на претстојното Европско првенство кое во јануари идната година ќе се одржи во Унгарија...
Ракомет Спорт

Ракометарите во третиот шешир, ја избегнаа Франција

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Македонија се најде во третиот шешир на жрепката за одредување на групите за претстојното ЕП кое ќе се игра идната година. Ракометарите...
Ракомет Спорт

Дебаклот од Египет е вториот најголем во историјата на Македонија на ЕП и СП

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Македонија вечерва доживеа дебакл губејќи со 38:19 од Египет во второто коло на Светското првенство кое се игра токму во земјата на...
Ракомет Спорт

Продолжува победничката серија на Хрватска, Норвешка подобра од светскиот шампион

Слободен печат
Последна жртва на хрватските ракометарки е селекцијата на Романија која е совладана со 25:20. Одличната серија на „коцкестите“ беше доведена во прашање на почетокот од...
Ракомет Спорт

Светскиот првак пред елиминација, Данска убедлива против Црна Гора

Слободен печат
Данските ракометарки славеа со убедливи 28:19 и веќе си го обезбедија пласманот во наредната рунда. По израмнетото прво полувреме кое заврши со предност од два...
Ракомет Спорт

Ја чека долга пауза: Оперирана поранешната вардарка Андреа Лекиќ

Слободен печат
Најдобрата ракометарка на Србија, Андреа Лекиќ утринава беше оперирана, еден ден откако доживеа тешка повреда на ахиловата тетива на првиот натпревар од Европското првенство против...
Ракомет Спорт

Хит коментар на Класниќ: Доста е што веќе еден бубрег ми откажа, вчера можеше да ми откаже и срцето

Слободен печат
Иако Норвежаните во два наврати беа пред победата, борбените Хрвати не се предаваа и на крајот благодарение на голот на Жељко Муса дојдоа до триумфот...
Ракомет Спорт

Шпанија е противникот на Хрватска во финалето на ЕП

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Шпанија ќе ја предизвика Хрватска во борбата за европската титула откако во полуфиналето беше поуспешна од Словенија. Шпанците фуриозно го одиграа првото...
Ракомет Слајдер Спорт

Начевски и Николов ќе го судат финалето на ракометното ЕП

Слободен печат
Ваквата одлука на челниците на ЕХФ е доказ дека Начевски и Николов одлично си ја завршија досегашната работа на ЕП и дека се дел на...
Ракомет Спорт

Карачиќ: Ќе играм во полуфиналето, макар и со една нога

Слободен печат
Болната гримаса и тешкото излегување од теренот ги загрижи хрватските навивачи, но и колегите од репрезентацијата. – Нема шанси да го птопуштам полуфиналето. Доколку треба...