Конечно Серија А: Елмас, Пандев и Несторовски со нови натпревари од 23 јуни!

Планирано е натпреварите да се играат без публика, а се разгледува и можноста делумно да се отворат стадионите за навивачите од јули.

Денеска италијанската фудбалска федерација го објави распоредот на останатите натпревари кои треба да се одиграат сезонава. Иако имаше најави дури и за откажување на сезоната, шампионот во Серија А ќе го дознаеме на теренот.

Официјално сезоната ќе продолжи на 20 јуни со натпреварот Торино-Парма од 19.30 часот, а истиот ден од 21.45 се сретнуваат Верона-Каљари во рамките од 25 коло. Следниот ден (21 јуни) ќе играат Аталанта-Сасуоло и Интер-Сампдорија.

Федерацијата освен распоредот, објави и документ на мерки за продолжување на натпреварувањето. Една од обврските ќе биде екипите во различно време да влегуваат и излегуваат на теренот, а на стадионите во текот на натпреварите може да има најмногу 300 луѓе, заедно со клубовите, вработените во организацијата и новинарите.

Прочитајте и...  ФФМ започна со изградба на терен со вештачка трева во фудбалскиот комплекс во Струмица
фото:твитер

Планирано е натпреварите да се играат без публика, а се разгледува и можноста делумно да се отворат стадионите за навивачите од јули.

После нешто повеќе од три месеци ќе се врати италијанскиот фудбал, а секако и настапите на тројцата македонски репрезентативци. Екипите на Горан Пандев (Џенова), Илија Несторовски (Удинезе) и Елиф Елмас (Наполи) ќе ги имаат своите први натпревари на 23 јуни.

Од 19.30 часот Наполи гостува кај Верона, а од 21.45 часот Џенова е домаќин Парма, а Удинезе е гостин на Торино.

Секако најинтересно ќе биде трката за шампионската титула, до прекинот на сезоната поради пандемијата на коронавирус водечки беше Јувентус со еден бод повеќе од второпласираниот Лацио. Како што и беше најавено, можно е „финалната битка“ за Скудетото да биде токму на 20 јули за кога е закажано токму дербито во Торино помеѓу Јуве и Лацио.

Прочитајте и...  Срамна објава на спонзорот на Гранада по дебаклот од Атлетико Мадрид (ФОТО)

Целосниот распоред на натпреварите во Серија А до крајот на сезоната (2019/2020) можете да го погледнете ТУКА

Прочитај повеќе

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат