12 C
Скопје

Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Вкусни, меки и сочни, се топат во устата, а се подготвуваат за многу кратко време.

Потребни состојки:

– 1/2 л млеко
– 5 лажици густин
– 10 лажици шеќер
– 1 ванилин шеќер
– 150 грама путер
– 1 пакување (1 кг) чајни тркалца
– 200 грама кокос

Дополнителни состојки:

– млеко за потопување
– малку рум

Подготовка:

Млекото ставете го да се вари, па додадете го густинот, шеќерот и ванилиниот шеќер најпрвин во малку ладно млеко, па додадете ги во топлото млеко и сварете ја смесата како пудинг.

Кога ќе се олади додадете и изматен путер. Чајните тркалца потопете ги во млекото со рум, со малечка лажица ставајте од филот меѓу две тркалца, затворете ги и валкајте ги во кокосот.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 2 март: Можете да поместите планини!

Повторувајте ја постапката се додека не ги потрошите намирниците.

Највкусни се кога ќе отстојат неколку часа во фрижидер или уште подобро една ноќ.

Поврзани вести

Ново истражување: Зошто состаноците на „Zoom“ нè исцрпуваат и како да се минимизира тоа

Слободен Печат

Вил Смит размислува да влезе во политиката

Слободен Печат

Анџелина Џоли ја продаде сликата на Черчил која ѝ ја подарил Бред Пит

Слободен Печат

Кристина Бошнакова ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со превкусен колач од чоколадо и шумско овошје

СП.

Д-р Крстеска: Со протоколот на липосукциска исхрана, мастите се претвораат во енергија

Јасмина Кантарџиева Димков

„Фрајле“ добија конкуренција: „Камби“ е новиот сплитски машки состав кој добро пее и уште подобро изгледа

Слободен Печат

Остави Коментар