4 C
Скопје

Клучот од занданата во која починал Наполеон продаден за 92.000 евра

Клуч од занданата во која починал Наполеон Први Бонапарта, додека бил во заточеништво на британскиот остров Света Елена, е продаден на аукција во Лондон за 81.900 фунти (92.000 евра).

Како што објави аукциската куќа „Сотби“ во Лондон, парчето метал долго 13 сантиметри, а старо повеќе од два века, беше продадено за многу повисока цена од првичната проценка на околу 5.000 фунти (5.500 евра). Организаторите пред продажбата објавија дека клучот е пронајден во кутија во куќа во Шкотска. Сопствениците знаеле дека го имаат клучот, но не знаеле каде точно се наоѓа.

Еден војник, по име Чарлс Ричард Форд, кој бил на Света Елена по смртта на францускиот император во 1821 година, го зел клучот и го однел во Шкотска за да ѝ го подари на мајка си, инаку голема обожавателка на Наполеон, која му испраќала слатки и книги на императорот за време на неговото заточеништво.

Прочитајте и...  Седум генијални начини на употреба на кокосово масло: Помалку масни наслаги на телото и здрава коса

Поврзани вести

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Слободен печат

ВИДЕО | Сон на секој што чува домашно милениче и нема двор: Лола е куче што користи нокшир!

Слободен печат

Лесно влегуваат во долгови и не знаат за доста: Овие 5 хороскопски знаци се најголемите трошаџии

Слободен печат

ФОТО | Ги извлекле нивните среќни броеви на лотарија за „џек – пот“, а Рејчел и Лиам не го уплатиле добитното ливче!

Слободен печат

Богатата наследничка во долгови: Тамара во 2020 година загубила милиони!

Слободен печат

ФОТО: Максимализам, новиот популарен тренд во уредување на домот

Слободен печат

Остави Коментар