15 C
Скопје

Tag : наполеон

Магазин Магазин слајдер Семејство

Пијалакот направен за војниците на Наполеон денес е одлична слаткарска состојка

Слободен печат
Историјата на слаткото кондензирано млеко е многу интересна и воопшто не е поврзана со некоја кулинарска цел. Наводно прв пат е произведено за да ги...
Вести Свет

Закопани посмртните остатоци од војниците кои загинале во нападот на Наполеон на Русија

Слободен печат
Посмртните остатоци од руските и француски војници кои загинале во повлекувањето на француските сили од Русија во 1812 година беа закопани денеска недалеку од локацијата...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Клучот од занданата во која починал Наполеон продаден за 92.000 евра

Слободен печат
Клуч од занданата во која починал Наполеон Први Бонапарта, додека бил во заточеништво на британскиот остров Света Елена, е продаден на аукција во Лондон за...
Ви Препорачуваме Забава Магазин

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци

Слободен печат
Најпознатите диктатори во светот, освојувале власт во земји во кои биле потполни странци Наполеон Бонапарта Роден е на Корзика како Наполеоне ди Бонапарте , само...
Забава Магазин

Последни желби: Наполеон сакал да го ишишаат

Слободен печат
Тестаментите кои ги оставаат познатите личности се интересни колку што се интересни и нивните животи. Ова се некои од нивните најнеобични желби. Мерилин Монро во...