4.2 C
Скопје

Како најлесно да ја исчистите кадата?

Речиси и да не постои када која по неколку години не добива чудни жолти флеки кои никако не се чистат ни со најсилните хемикалии.

Наместо да се заборавите од чистење и рибање за кадата повторно да светне, пробајте го овој домаќински трик од само 4 состојки:

  • Калцинирана сода (можете да ја најдете во аптеките и е прилично евтина, а е многу посилна од сода бикарбоната)
  • Сода бикарбона
  • Обичен избелувач
  • Оцет

Помешајте 2 лажици калцинирана сода со 2 лажици сода бикарбона и истријте ја влажната када со оваа мешавина. Може да користите е само сода бикарбона, но резултатите нема да бидат подеднакво ефикасни.

По 10 минути измешајте 50ml оцет и 50ml избелувач, па нанесете на местото каде што ставивте сода.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО | Како се градеше езерото Треска: Дали некогаш ќе го врати стариот сјај?

По половина час истријте со сунѓер или жица и исплакнете со голема количина вода.

Крајниот резултат е блескаво бела када.

Оваа мешавина и постапка може да ја користите за чистење и на другите делови од бањата од ист материјал, како на пример мијалникот.

Поврзани вести

Џорџ Клуни поставува рекорди: „Полноќно небо“ се најде меѓу најгледаните филмови на сите времиња

Слободен печат

Најмалку 50 отсто од заразата со ковид-19 ја пренесуваат луѓе без симптоми

Слободен печат

Вакво нешто сигурно не сте виделе: Не постои збор со кој би се опишал фустанот на Карди Би

Слободен печат

Со следниот тест откријте колку е стар вашиот мозок и како работи

Слободен печат

Весна Петрушевска: Никој не прашува како жртвата на сексуално насилство ќе се крене на нозе

Ј.К.Д.

ФОТО | Биле страв и трепет и никој не можел да ги надмудри како војни стратези: Ова се најмоќните кралици воини

Слободен печат

Остави Коментар