КАКО ГИ МИНАВТЕ ПОСЛЕДНИТЕ 40 МИНУТИ? Еве неколку совети како подобро да управувате со времето на работа - Слободен печат

КАКО ГИ МИНАВТЕ ПОСЛЕДНИТЕ 40 МИНУТИ? Еве неколку совети како подобро да управувате со времето на работа

Наједноставниот одговор е да се обидете да ги избегнувате, по секоја цена, ситуациите во кои само губите време.

Образовниот консултант Вејн К. Џонсон препорачува да се запрашаме – Како сме ги минале последните 40 минути? Дали сме биле продуктивни? Дали корисно го имаме потрошено нашето драгоцено време? Ја вреднуваме ли секоја минута на вистински начин…

Овој професор од Универзитетот во Бостон, откри еден многу интересен трик кој помага при управувањето со времето.

– Наједноставниот одоговор е да се обидете да ги избегнувате, по секоја цена, ситуациите во кои само губите време – истакнува Џонсон.

– Доколку закажам деловен состанок со неколку колеги, што не се случува толку често, се трудам да не трае долго, туку околу половина час. Искрено верувам дека доколку добро се подготвите или не сте неодлучни, малкумина се оние кои бараат повеќе од 30 минути. Неверојатно е колку време, па и пари, луѓето трошат за да би одржале долги и неефикасни состаноци – додава професорот.

Прочитајте и...  Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

– Нормално, тоа не значи дека и на мене не ми се случуваат непланирани работи. Но поради тоа што најголемиот дел од работата добро и реалистично ги планирам, останува и малку време за „попуст“, па така ситните неправилности не исфрлаат од такт. Доколку се случи нешто покрупно, ги отстранувам другите обврски и одам понатаму – нагласува Џонсон.

Прочитај повеќе

Орбан: Будимпешта не мора да ѝ се допадне на „уморната бриселска елита“

Слободен печат

Бројот на заразени со коронавирус на крузерот „Дајмонд принцес“ продолжува да расте

Слободен печат

Брнс го поздрави успехот што за три години го оствари досегашниот парламентарен состав

Слободен печат

Албанскиот државен врв ја честиташе 12-годишнината од независноста на Косово

МИА Агенција

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, поголемиот дел од жртвите се деца

Слободен печат

САД: Од сезонскиот грип досега починаа 14 илјади луѓе, властите се подготвуваат за втор бран

Слободен печат

Остави Коментар

12 − осум =

Прочитај повеќе

НАкС бараат на вработените во високото образование да им се плаќа за минат труд

Слободен печат

Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Мирослава Бурнс

Џафери: Да ги направиме изборите свечен ден

Хакери ја нападнаа хрватската нафтена компанија „ИНА“

Слободен печат

Николовски: Промена на Устав или брзи реформи и членство во ЕУ за промена на Договорот од Преспа

Слободен печат

Кина и Јапонија одложуваат важни настани поради коронавирусот

Слободен печат