17.8 C
Скопје

Tag : совети

Здравје Магазин Магазин слајдер

Овие симптоми откриваат дали ви е потребна гастроскопија, и како да се подготвите за прегледот

Слободен Печат
Гастроентеролошките проблеми различно се манифестираат кај луѓето. Додека кај некои, симптомите на гастритис, Кронова болест или други дигестивни проблеми, се појавуваат брзо и интензивно, повеќето...
Живот Магазин Магазин слајдер

Советите на Далај Лама за едноставен, исполнет и среќен живот: Секој нов ден носи нешто важно

Слободен Печат
Големиот Далај Лама е познат по неговите мудри совети и препораки кои со години се пренесуваат од генерација на генерација. Како да се живее едноставен,...
Живот Магазин Магазин слајдер

Еве кои се најдобрите стратегии за продуктивност

Слободен Печат
Да бидете полни со енергија кога почнувате нова работа или проект не е вообичаено! Без разлика дали ќе биде тоа производ на возбудата кога почнувате...
Живот Магазин Магазин слајдер

Трик на професорот Алан Лајтман за посреќен и помалку гневен живот

Слободен Печат
Среќата и внатрешниот мир делуваат како недостижни богатства во современиот свет. Алан Лајтман, писател, есеист, физичар и професор на славниот Институт за технологија во Масачусетс...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Инфективна мононуклеоза: Што е „болест на бакнувањето“, како се лекува и колку е опасна?

Кристина Апостолова
Вирусот на ова заболување најчесто се пренесува преку плунка и тоа најчесто со бакнување или, пак, преку предмети натопени со заразена плунка, многу поретко преку...
Живот Магазин Магазин слајдер

Лавандата маѓепсува со својот мирис и изглед: Еве неколку корисни совети за нејзино одгледување

Слободен Печат
Лавандата е медитеранско растение со волшебен мирис и прекрасни пурпурни цвеќиња кое на секоја градина ќе ѝ даде посебен шмек. Со своите препознатливи зелено-сиви лисја...
Магазин Магазин слајдер Храна

Нутриционистите предупредуваат: Ако досега вака јадевте банани, престанете

Слободен Печат
Бананата е една од најстарите култивирани билки, а за нејзина татковина се смета Малајскиот Архипелаг, каде што станарите ги користат бананите за дополна на исхраната...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Во која рака е најдобро да ја примите вакцината против ковид-19?

Слободен Печат
Масовната вакцинација на луѓето ширум светот поттикнува и прашања околу самата вакцина и вакцинирањето. Со оглед на тоа дека вакцината против ковид-19 станува сѐ подостапна,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

11 симптоми укажуваат на гастритис, а тестот со лажица ќе покаже дали болеста веќе напредувала

Слободен Печат
Печењето во горниот дел на стомакот, болката што се зголемува или намалува по јадење, мачнините, чувството на надуеност по оброк, гасовите… Во пролет можете да...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Јајцето, совршена намирница или причинител за срцеви болести?

Слободен Печат
Ако постоеше нешто како совршена храна, јајцата би биле добар кандидат за таа титула. Тие се достапни насекаде, лесни се за складирање и полни со...