20.8 C
Скопје

Кај неа ништо не е случајно – Кралицата Елизабета никогаш не носи облека во оваа боја, а еве која е причината!

Во нејзниот случај, но и кога станува збор за Кејт Мидлтон, разновидната палета од бои има своја важност и симболика.

На која било силна и впечатлива боја да помислите, кралицата Елизабета веројатно веќе ја носела во некоја прилика. Нејзините кралски комбинации никогаш не се премногу шарени или упадливи. Па така често можеме да ја видиме во впечатлива зелена, жолта, розева, портокалова, но и во многу други впечатливи и силни бои. Сепак постојат и бои во кои никогаш нема да ја видите.

Фото: Профимедиа

Имено, како што тврди Роберт Хардмен, авторот на биографијата „Нашата кралица“, крем бојата или бојата на кожата е онаа која кралицата никогаш нема да ја облече. Како што наведува тој, кралицата во една прилика изјавила дека никогаш не би можела да ја носи, бидејќи така никој не би знаел која е таа.

Фото: Профимедиа

Во овој случај силните бои имаат и своја цел, а тоа е присуството на кралицата, без оглед за каква пригода станува збор, да биде впечатливо во масата, и никој при нејзин јавен настап да не може да ја загуби од вид.

Фото: Профимедиа

Освен крем бојата, кралицата никогаш не носи ни црно, освен кога станува збор за некоја тажна прилика.

Од друга страна, Кејт Мидлтон исто така тргна по нејзини стапки, па и таа обожава да носи впечатливи бои. Сепак, како што велат странските медиуми, Кејт единствено не сака да носи портокалова боја, бидејќи не е нејзина љубителка, и мисли дека во неа не изгледа добро. Истото важи и за Меган Маркл, и таа никојпат не се појавила во портокалова боја.

Фото: Профимедиа

Поврзани вести

ФОТО: Дрејк сподели како ужива со својот син на „поинаква“ забава

Слободен Печат

Џорџ Клуни и колегите ќе отвараат филмско училиште со цел да го „размрдаат“ Холивуд

Слободен Печат

„34 години брачна идила“: Боба Живоиновиќ прозборе за бракот со Лепа Брена

Слободен Печат

Актерот Жарко Димоски ја промовираше новата песна „Танцувај со мене“ и неговата прва книга „Пеперутка“!

Слободен Печат

„Не попушта“: Принцот Чарлс нема намера да се сретне со Хари кога ќе пристигне во Лондон

Слободен Печат

Неготичанката Верица порачува: Немојте да го жалите моето дете со посебни потреби, за жалење се оние кои не ги прифаќаат овие деца, а со тоа ја пропуштаат и најчистата љубов!

Мими Стојановска

Остави Коментар