Јовановски: Доколку бидеме во прав состав, нашите шанси во Тбилиси ќе бидат и поголеми!

Поранешниот селектор на нашата А селекција вели дека и психолошкиот момент ќе биде клучен на патот за пласман на наредното ЕП.

На 12 ноември 2020 година најдобрата македонска репрезентација предводена од селекторот Игор Ангеловски ќе го игра финалето од Лигата на нации (Лига „Д“) против Грузија на гостински терен за пласман на наредното Европско првенство.

Желбата е конечно да играме на едно ЕП во сениорска конкуренција, а пред одигрувањето на историскиот меч сега најважно секако со оглед на ситуацијата со ковид-19 е сите да бидат пред сè здрави и со сите сили подготвени за историскиот меч во Тбилиси.

Поранешниот селектор на нашата А селекција, Ѓоре Јовановски ексклузивно за веб изданието на „Слободен печат“ ги сподели своите размислувања во пресрет на натпреварот Грузија-Македонија:

– После првите два меѓусебни натпревари (кои завршија со ист резултат 1:1 во Тбилиси и Скопје во новото издание од Лигата „Ц“), сигурен сум дека селекторите и стручните штабови се веќе запознаени со добрите и лошите страни на репрезентациите. Досегашните мечеви беа различни, а овој меч носи посебна тежина. На последниот дуел (во Скопје) не играа четири-пет фудбалери во нашата репрезентација, но недостасуваа играчи и кај ривалите.

Прочитајте и...  Договор со Бугарија е можен и не е далеку!
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Го гледав и натпреварот Грузија-Белорусија (1:0), каде што Белорусите беа изразит фаворит, но гледаме дека не секогаш фаворитите победуваат на крајот. Мислам дека шансите се 50-50, без разлика што играме на нивни терен, дали ќе биде со публика или не, како и да е, мислам дека тоа нема никакво значење. Нашите фудбалери се професионалци кои играат во лиги каде што има по 50.000-60.000 илјади гледачи на трибините, така што тоа не би влијаело на нивната форма – ни изјави Јовановски.

За екс тренерот на Вардар, Слога Југомагнат, Самсунспор, Работнички, Милано Куманово, Металург, ЦСКА Софија, Шкендија и Брегалница Штип, најважно е Македонија да биде во прав состав, а во таква ситуација шансите дури и ни се поголеми за учество на континенталниот собир.

Прочитајте и...  Оценувањето на далечина „помина со петка“
Фото: ФФМ

– Доколку бидеме во прав состав шансите ќе бидат и поголеми. Значи да немаме повредени, или пак отсутни поради ситуацијата со коронавирусот. Моето мислење е субјективно, нормално, да не кажам од национална гледна точка, секогаш би кажал дека сме подобри и верувам дека нашите момци можат тоа да го направат. Исто така, важно е да се внимава на нивниот играч Кварацшкелија, врз кој беше направен фаул за пенал во првиот меч, а потоа во Скопје убаво издрибла низ нашата одбрана за постигнување гол, мора на него да се обрне внимание, па доколку треба да го чуваат и двајца фудбалери – додаде Јовановски.

И психолошкиот момент во оваа завршна битка ќе биде клучен за остварувањето на крајната цел.

Прочитајте и...  Дефинитивно без Димитријевиќ на мечевите во Талин!

На вакви натпревари каде што само еден меч одлучува, победува екипата која е психолошки подготвена. Сум играл еден таков меч во мојата кариера како професионален фудбалер, во далечната 1979 година во дресот на Вардар против Трепча. Беше последен натпревар, кој ќе победи, влегуваше во Југословенската Прва лига и најдобро знаат тие што одигруваат таков тип на натпревари, што значи еден ваков дуел. 30 години чекаме едно Европско првенство, најважно е играчите да бидат живи и здрави, воедно психолошки бидат подготвени за финалниот дуел против Грузија – беа зборовите на Јовановски.

Македонија на 7 декември ќе ги дознае ривалите во квалификациите за СП

Поврзани вести

ЛШ: „Кралевите“ го бутнаа Интер на работ на елиминација, Аталанта го шокира Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Ова е реален резултат

Слободен печат

Последната фотографија на Марадона: Ја преживеа операцијата на главата но го издаде срцето

Слободен печат

Вардар без шанси против Киелце

Слободен печат

ВИДЕО: Неапол тагува за својот херој и идол: Муралот на Диего „гори“ во тишина

Слободен печат

Не сум комунист, туку Фиделист: Марадона почина на ист ден како и на политичарот на кој му се воодушевуваше

Слободен печат

Остави Коментар