ЈАПОНИЈА ЈА СТОПИРА ПРОДАЖБАТА НА ДИЗЕЛИ: Од 2021 година, само електрични модели во Европа

Јапонската автомобилска компанија „Хонда Моторс“ објави дека ќе престане да ги продава сите свои дизел возила во Европа до 2021 година во корист на моделите со електричен погон.

„Хонда“ реши да направи ваков потег затоа што сака да ги електрилизира сите свои автомобили на Стариот континент до 2025 година, пренесува „Ројтерс“.

До следната година, според целите на ЕУ за намалување на емисијата на стакленички гасови, производителите на автомобили треба да ги ограничат своите емисии на „СО2“ на 95 грама на километар од сегашниот просек од 120,5 грама.

„Хонда“ е уште една во низата автомобилски компании кои го намалуваат производството на дизел возила во согласност со глобалните строги регулативи на емисии.

Прочитајте и...  РАЗГОВОР со Драган Спасов Дац: Изолацијата може да биде и забавна ако позитивно гледате на работите

Најновиот план е дел од долгорочната цел на компанијата да ги направи електричните автомобили две третини од вкупната глобална продажба до 2030 година.

Прочитај повеќе

Вежбајте додека сте дома: Оваа фризура ќе биде најголем хит ова лето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Хуманоста на дело: Познати кои донирале пари за борба против вирусот

Слободен печат

Тејлор Свифт изненади обожавателка со парична донација! (ФОТО)

Васко Спасоски

Гордоста пред сè: На овие хороскопски знаци најтешко им е да кажат „извини“

Слободен печат

Преубавата навивачка од Светското првенство во фудбал во Русија, бара маж за во карантин! (ФОТО)

Васко Спасоски

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Маја Талевска Печников и нејзините вежби, ајде да вежбаме заедно! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ќерката на Здравко Чолиќ ги „запали“ социјалните мрежи со фотографија во мрежасти хулахопки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Што прави светот во изолација? 19 интересни фотки и видеа кои многу ќе ве насмеат! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Прва жртва во кралските редови: Од коронавирус почина шпанската принцеза Марија Тереса!

Васко Спасоски

Манекенката непрепознатлива, карантинот си го прави своето! (ФОТО)

Слободен печат

Ова се опасни грешки во готвењето: Од јајцата се добива салмонела, а медот може да биде канцероген!

Васко Спасоски

Внимавајте! Коронавирусот може да го има и на овошјето и зеленчукот, еве како да го отстраните!

Васко Спасоски