Изложен и македонскиот дрес на стадионот на Атлетико Мадрид

За промоција на фудбалот како механизам за градење мир и благосостојба меѓу земјите/Мадрид, Шпанија/23 септември 2021/Фото: ФФМ

На „Ванда Метрополитано“, стадионот на Атлетико Мадрид се изложени дресовите на преку 80 фудбалски репрезентации.

Ова е како дел од кампањата на дипломатските претставништва, меѓу нив и на македонската амбасада во Шпанија, со слоганот „Фудбал за Мир“.

За промоција на фудбалот како механизам за градење мир и благосостојба меѓу земјите, но и како средство за пријателство меѓу народите во светот.

Кога сме кај репрезентацијата, избраниците на селекторот Благоја Милевски за 14 дена ќе ги продолжат настапите во квалификациите за Светското првенство.

Можно е поради повреда повторно да отсуствува играчот на Динамо Загреб, капитенот на хрватскиот клуб, Аријан Адеми.

Следните два важни меча во борбата за второто место се закажани за 8 октомври кога гостуваме кај аутсајдерот Лихтенштајн, а три дена подоцна во Скопје доаѓаат Германците.

Видео на денот