Иванишевиќ ги нападна критичарите на Новак: Многу добро знам какви болки имаше Ѓоковиќ

epa09027400 Novak Djokovic of Serbia is congratulated by coach Goran Ivanisevic after winning his Men's singles finals match against Daniil Medvedev of Russia on Day 14 of the Australian Open Grand Slam tennis tournament at Melbourne Park in Melbourne, Australia, 21 February 2021. EPA-EFE/DAVE HUNT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Еден од двајцата тренери на Новак Ѓоковиќ, емотивно ја доживеа деветтата титула српскиот тенисер на Австралија Опен, посебно откако беше цел на критики дека ја лажирал повредата.
Многумина се сомневаа дека Новак Ѓоковиќ во третото коло против Тејлор Фриц играше повреден и критиките не стивнуваа се до последниот ден од грен слем турнирот.
Тогаш Ѓоковиќ водеше со 2:0 во сетови, но се пожали на болки на стомачните мускули по што тој момент го искористи Тејлор Фриц да се врати во игра и да загуби дури во петтиот сет.

– Новак направи се што се договоривме пред дуелот со Данил. Ова беше негово ремек дело. Му беше потребна оваа победа. Повредата се појави од одеднаш, одеше на магнетна резонанца по дуелот и не беше лесно да се борите со критиките. Многу добро знам какви болки имаше Новак. Кога и да кажеше нешто, веднаш беше цел на критики. Кога не зборува, повторно е цел на критики. Тоа е неверојатно – изјави Иванишевиќ.

Видео на денот