Истражување: Кои земји се најотпорни на економска криза? - Слободен печат

Истражување: Кои земји се најотпорни на економска криза?

Глобалната економија е помалку отпорна на глобалната финансиска криза, отколку во 2007 година, според неодамна изработениот Индекс на макроекономска еластичност.

Индексот на макроекономска еластичност, заеднички е развиен од швајцарскиот институт „Свис Ре“ и Лондонската школа за економија, забележува дека, меѓу анализираните земји и региони, кои што претставуваат околу три четвртини од светскиот БДП, Швајцарија, Канада и САД имаат најголема економска еластичност, додека најголем пад на еластичноста забележа Еврозоната.

Анализата покажува дека 80 проценти од државите во 2018 година биле поранливи на криза, отколку во 2007 година, при што главните причини се осиромашувањето на изборниот инструмент за монетарна политика во многу развиени земји, а предизвиците со кои се соочува банкарскиот сектор и покрај финансиските институции се посилни од денес, отколку што беа на почетокот на кризата.

Во однос на Еврозоната, најголем пад на еластичност е забележан од земјите на периферијата на блокот, како што се Италија и Грција, заради слабата фискална позиција, исцрпените механизми за монетарна политика, уште послабиот банкарски систем, неефикасноста на пазарот на труд и лошитот развој на финансискиот пазар.

Азија и Океанија имаа прилично стабилни резултати од економска еластичност помеѓу 2007 и 2018 година, а нивото на еластичност во Кина, Јапонија и Австралија малку се подобри.

Во исто време, отпорноста на Индија генерално се намали како резултат на послабите перформанси на финансискиот сектор.

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 1 =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат