Tag : проценти

Вести Економија

Акциите на светските берзи со најголема неделна загуба

Слободен печат
Вредноста на акциите на азиските берзи петти ден по ред опаѓа, исто како и останатите најголеми берзи во светот, се наоѓа пред најголема неделна загуба...
Вести Економија

Светска банка: Доколку Кипар се обедини, доходите ќе се зголемат за седум отсто

Слободен печат
Решавањето на Кипарското прашање и обединувањето на островот ќе отвори значителни перспективи за економскиот и социјален развој за земјата, се посочува во истражувањето на Светската...
Вести Економија

За подобра и побрза услуга сметководителите бараат 5 посто ДДВ

Слободен печат
Да се намали даночната стапка на сметководствените услуги, бидејќи во спротивно ќе нема кој да книжи и поднесува завршни сметки е едно од главните барања...
Вести Економија

Зголемен прометот во трговијата

Слободен печат
Прометот во трговијата на големо во декември 2019 година е зголемен за 19,9 отсто во споредба со истиот месец од претходната година, а прометот на...
Вести Економија

Пад на бројот на работници во индустријата

Слободен печат
Бројот на работниците во индустријата во декември 2019 година е за 2,4 отсто помал во споредба со истиот месец од 2018 година, а на годишно...
Автомагазин Магазин

ГЕРМАНИЈА ЛИДЕР ПО ПРОДАЖБАТА НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тајната е во владините субвенции

Слободен печат
Германија ја надмина Норвешка во продажбата на целосно електрични автомобили од почетокот на годинава, покажуваат најновите продажни резултати, при што истата се зголеми како резултат...
Вести Економија

Девизниот прилив од туризмот во првите три квартали е 308,05 милиони долари

Слободен печат
Третиот квартал годинава резултираше со девизен прилив од туризам поголем за 4,77 проценти за разлика од истиот период минатата година. Вкупниот девизен прилив за првите...
Вести Економија

УЈП објави нова листа на должници: Погледнете кој се и колку должи!

Слободен печат
Управата за јавни приходи ја објави најновата Листа на должници бр.12/2019 за долгови доспеани до 31.08.2019 и неплатени до 30.11.2019 година по основ на ДДВ,...
Вести Економија

Економијата во еврозоната забележа скромна експанзија

Слободен печат
Најголемата европска економија, Германија забележа ниво на индексот на менаџерите за договори од 49,4 поени на менаџерите за договор во ноември, кој е повисок од...
Вести Економија

Продаден удел во „Гаспром“ на мистериозен купувач за 3 милијарди долари

Слободен печат
Рускиот гасен гигант „Гаспром“ објави дека собрал скоро три милијарди долари со продажбата на 3,6 проценти од акциите на купувач чиј идентитет не е откриен....