14 C
Скопје

Tag : анализа

Вести Ви Препорачуваме Регион

АНАЛИЗА Регионална офанзива на српскиот претседател: Чии се вакцините на Вучиќ?

Бошко Јакшиќ
Откако 90-годишната Британка Маргарет Кинан при крајот на минатата година стана првото лице во светот што ја примило вакцината против коронавирусот, трката за дистрибуција на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Анализа: Зголемена смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња за време на пандемијата во светот

Слободен печат
Смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња се зголеми за една третина за време на пандемијата на Ковид-19. Анализата на податоците од 40 студии...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: По Трамп и демохристијаните на Меркел поразени поради водење поразителна ковид политика

Дејан Андоновиќ
 Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел претрпе порази и доживеа изборно фијаско на важните избори во две германски покраини. Христијанско-демократската унија (ЦДУ) вчера загуби...
Вести Македонија

Анализа: Пандемијата имала поголемо негативно влијание врз жените

Слободен печат
Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Министерството за труд и социјална политика денеска, по повод Меѓународниот ден на жената, објавија анализа, поддржана од Мисијата, за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Мијалков – човекот од сенка што земјотресно ги стресе столбовите на државата, разговор со новинарот Љупчо Поповски

Слободен печат
Со Мијалков не е поврзан само случајот Таргет – Тврдина, туку и врските кои со години тој ги имаше уште од времето кога беше шеф...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ВИДЕО I Анализа на Андоновиќ: СПЦ го доби 46 патријарх, умерено решение наспроти националистичко

Слободен печат
Митрополитот загрепско-љубљански Порфириј (60) е избран за нов погловар на Српската Православна црква (СПЦ),, откако доби најмногу гласови за време на три и пол часовното...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I Андоновиќ: Курти би гласал за обединување на Косово со Албанија, но за тоа треба да се донесе закон за референдум

Слободен печат
Лидерот на косовската партија Самоопределување, Албин Курти, победник на минатонеделните избори, изјави дека би гласал за обединување на Косово и Албанија на евентуален референдум ако...
Вести Економија

ВИДЕО I Економска анализа на Мирче Јовановски: Социјалните пакети се директни поттикнувачи на сивата економија и ја хранат правната недисциплина

Слободен печат
Петтиот пакет е конципиран по сеопфатни консултации со бизнис заедницата и синдикатите и од тој аспект мислам дека ќе наиде на поддршка од двете страни...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО I Анализа на новинарот Лука Андреев за завршните зборови во случајот „Таргет-Тврдина“

Лука Андреев
Обвинителителите презентираа прилично уверливи завршни зборови во случајот Таргет-Тврдина. Имаше интересни моменти да се слушаат – начинот на вадење на разговорите, среќавањата во град, како...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I Анализа на Андоновиќ: Курти сака да го смени пристапот кон преговорите со Белград и да ги стави во втор план

Слободен печат
Апсолутен победник на вчерашните избори е досега опозициското Движење „Самоопределување“ на Албин Курти со освоени 47,88 отсто од гласовите. Се очекуваат и гласовите од дијаспората...