Tag : држави

Вести Економија

Нема отпишување долгови на држави – ЕЦБ ја отфрли ваквата можност

Слободен печат
Европската централна банка ја отфрли можноста за отпис на долговите на државите, идеја што ја предложија некои економисти со цел државите подобро да се справат...
Вести Економија

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат
Застојот во светот кој беше предизвикан поради мерките против ширењето на корона вирусот ги отежна економските активности, а владите мораа да трошат билиони долари за...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Има четири години, а веќе знае три јазици и е почесен член на Менса

Слободен печат
Исак Милер има само четири години, а веќе напамет ги знае сите 50 сојузни американски држави. Ова дете, само научило да зборува грчки и арапски јазик,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Каде е носењето маска препорака, а каде наредба: Државите имаат различни правила, но ист проблем

Слободен печат
Во педесетина земји носењето на маски е задолжително секаде во јавноста, други држави бараат од жителите да ги носат само во одредени зони, а во...
Вести Свет

Меркел и Макрон разговарале за повторно отварање на границите

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ги разгледувале можностите за повторно отварање на границите меѓу двете земји, објавија германските медиуми. Според информациите,...
Вести Економија

Германскиот Уставен суд не ја поколеба ЕЦБ

Слободен печат
Европската централна банка ќе продолжи да купува обврзници. Тоа го нагласи денеска членот на Извршниот одбор на ЕЦБ, Изабел Шнабел. Претходно претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард, рече дека „тие не...
Вести Свет Слајдер

Марковиќ: Цвета популизмот во моментов – Дека избори ќе има сигурен сум, останува прашањето што ќе се испазарат партиите

Слободен печат
Универзитетскиот професор Ненад Марковиќ, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, образложувајќи ги истражувањата кои ги прави при справувањето со коронавирусот, вели самите држави, кога е...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Погледнете како се олабавуваат мерките ширум светот, една земја во Азија дури и не воведе мерки

Слободен печат
Државите ширум светот почнаа делумно да ги укинуваат своите рестриктивни мерки, балансирајќи помеѓу ризикот од заразата и враќањето во погон на своите економии. Британскиот премиер...
Вести Свет Слајдер

Овие држави немаат заболени случаи: Како тие успеале да го задржат коронавирусот?

Слободен печат
Додека само неколку држави и понатаму дозволуваат влез на странци, а поголем дел од граѓаните во светот живеат во некој облик на блокада и карантин,...
Вести Свет

СЗО предупредува државите да бидат внимателни при отворање на своите граници

Слободен печат
Сите држави треба да бидат крајно внимателни при повторното отворање на своите граници кога ќе почне да се намалува пандемијата со новиот коронавирус, изјави извршниот...