Институт СНАП: Зголемена употребата на психоактивни супстанци во Италија по карантинот

Рекреативната употреба на психоактивни супстанци во Италија е за првпат зголемена по укинување на карантинот, соопшти денеска Вишиот здравствен институт СНАП.

Институтот, исто така, регистрирал 33 нови психоактивни супстанции што биле користени во периодот од мај до октомври, објави агенцијата АНСА.

Тоа се трипати повеќе супстанци во споредба со истиот период лани, а нема податоци за употреба на дрога за време на карантинот.

Меѓу новите типови дроги кои се повеќе почнале да се користат во Италија се синтетичките канабиноиди MDMB-4en-PINACA и 4F-MDMB-BINACA, кои станаа предмет на интензивна истрага во Европа поради здравствените ризици што можат да ги предизвикаат.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Георгиев: Договорот со Бугарија ми беше повод да пишувам за семејната драма во моето семејство

Поврзани вести

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен печат

ЕССЕ: Нема да запре родовото насилство без целосна примена на новиот закон

Слободен печат

Радио Нов Зеланд: Сто мртви делфини насукани на бреговите на архипелагот Чатам

Слободен печат

Царовска: За родово базираното насилство треба гласно да зборуваме

Слободен печат

Милошоски дојде, но рочиштето за „Моќник“ се одложи

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиев: Договорот со Бугарија ми беше повод да пишувам за семејната драма во моето семејство

Слободен печат

Остави Коментар