Холандската принцеза Амалија денес го прослави својот 18-ти роденден: Не сум подготвена да бидам кралица

принцеза амалија
Фото: Принтскрин / Instagram

Најстарата ќерка на холандскиот крал Вилем-Александар неодамна се најде на насловните страници кога се откажа од своето право на нејзиниот голем додаток од 2 милиони долари (1,6 милиони евра), велејќи дека се чувствува непријатно да би ги зела парите кога не направила ништо за да ги заработи. Сега откако наполни 18 години, ја разбранува јавноста со изјавата дека сепак не е подготвена да го преземе тронот доколку дојде до тоа.

Амалија, која го заврши училиштето ова лето со врвни оценки, моментално зема празна година, но планира да оди на универзитет, наводно за да студира „нешто меѓународно или нешто поврзано со економијата“ во 2022 година.

Принцезата, исто така, ќе положи заклетва како член на Раад ван Стејт, највисоката советничка група на владата, во среда. Како и нејзиниот татко, кралот Вилем-Александар, Амалија нема да има право на глас, но ќе одржи говор на церемонијата на 8 декември.

Принцезата веќе изјави дека нема да го искористи правото на глас на холандските избори, како нејзините татко и баба. И претходно оваа година, таа испрати и рачно напишана белешка до премиерот Марк Руте, велејќи дека не сака да го искористи својот додаток од 1,6 милиони евра годишно додека не ги преземе кралските должности.

Прифаќањето на парите, рече таа, ќе направи да се чувствува „непријатно“ се додека не направи малку за возврат „и дека другите студенти се соочуваат со многу повеќе тешкотии, особено во ерата на коронавирусот“.

Сега, принцезата Катарина-Амалија како наследничка открила дека доколку нејзиниот 54-годишен татко умре или неочекувано се повлече од тронот, таа би сакала нејзината 50-годишна мајка, кралицата Максима, привремено да го преземе тронот.

Сепак, таа сè уште е посветена на животот на услугата.

„Ако можам да спречам лоша ситуација преку дипломатија, ако можам да го направам светот малку подобар, тогаш сум среќен. Јас сум во служба на мојата земја. Животот и го давам на Холандија“.

Како е да се биде принцеза од реалниот живот?

На денот на нејзиниот роденден ае објавува нова книга, „Амалија“, која на читателите им дава увид во животот на тинејџерката, школувањето, нејзината повремена работа во кафуле на плажа и љубовта кон дијадемите и досега невидените фотографии од нејзиното семејство.

Клаудија де Бреј, популарна холандска писателка и пејачка, беше нарачана од кралското семејство и холандската владина информативна служба да им даде на читателите подлабок поглед на животот на принцезата.

Биографијата е објавена за да го одбележи 18-тиот роденден на холандската идна кралица – што беше слично направено за 18-тиот роденден на нејзината баба принцезата Беатрикс, во 1956 година и нејзиниот татко во 1985 година.

„Сакам дијадеми. Покажи ми тиара и ќе знам од каде е. Можам да ги препознаам сите дијадеми на Европа. Порано ги ставав од мајка ми. Доколку имаше една на нејзината маса за шминка, ќе беше веднаш на мојата глава“, вели принцезата Амалија во книгата.

Идна кралица

Ако нејзиниот татко умре, Амалија ќе биде таа која ќе го наследи тронот и ќе стане кралица. Но пред само помалку од еден месец во јавноста излезе информацијата која Амалија ја изјавила на комичарката Клаудија де Бреј дека ќе побара од нејзината мајка да ја заврши работата неколку години.

„Повеќе од тоа, му кажав на татко ми да продолжи да се храни здраво и да се занимава со многу спортови“, Де Бреј ја цитираше изјавата на Амалија во новата книга за нејзиниот живот.

Во книгата, принцезата открила и дека разговарала со психолог кога била помлада и сè уште зборува секогаш кога ќе почувствува потреба.

„Мислам дека тоа не е табу и не ми пречи да зборувам за тоа во јавноста. Сосема е нормално да се разговара со професионалец, особено во после она што се случи со мојата тетка“, изјави таа мислејќи на самоубиството на помладата сестра на нејзината мајка Инес.

Животни избори

Републиканецот Флорис Милер изјави дека ја разбира Амалија и смета дека таа е „многу паметна девојка“.

„Тогаш, направете нешто со тоа. Направете свој избор. Одете во политика или индустрија. Што навистина би сакала да прави и каде се нејзините амбиции?“, бил советот кој тој рече тој рече би ѝ го дал на принцезата.

И самата Амалија во 2019 година изјавила дека не сака да стане „шоубиз верзија“ на себе.

Исто така, го истакнува интервјуто дадено од Вилем-Александер во кое тој рече дека чувствува одговорност да ја „подготви што е можно подобро, да и помогне да се запознае себеси што е можно подобро… да биде што е можно покомплетна личност. ‘

Кралот рече дека пред неговата инаугурација „нејзиното прво прашање до мене беше: колку години ќе го правиш тоа? Повеќе како: тогаш веќе можам да го напишам во мојот дневник.“

 

Видео на денот