Холандија има нов селектор, Ван Гал се врати од пензија и седна на клупата на „лалињата“

EPA/NIGEL RODDIS

Луј Ван Гал по трет пат ќе седне на клупата на репрезентацијата на Холандија и ќе ги предводи „лалињата“ во продолжение од квалифиациите за пласман на СП 2022 година, пишува „Де Телеграф“.

Ван Гал на клупата на Холандија доаѓа на местото на Франк де Бур кој ја предводеше репрезентацијата на Евро 2020. Холандија во групната фаза на ЕП оствари три победи меѓу кои беше и триумфот над Македонија со 3:0,  но беше елиминирана во осминаиналето од Чешка со 2:0.

Ван Гал по трет пат ќе ги предводи „лалињата“, првиот пат седеше на клупата од 2000 до 2002 година како и од 2012 до 2014 година, а најголем успех му е третото место на СМ во Бразил 2014 година.

Последниот ангажман на искусниот 64-годишен тренер му беше во Манчестер јунајтед од каде си замина во 2016 година по што одлучи да се пензионира. Во кариерата работеше и во Ајакс, Барселона, АЗ Алкмар и Баерн Минхен.

Видео на денот