10 C
Скопје

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Хибискусот делува како диуретик, кој го повлекува натриумот од крвотокот, а со тоа се намалува притисокот на артериските ѕидови. Уште поинтересно е што може да ги имитираат инхибираните конвертирачки ензими ангиотензини (АКЕ).

Тие инхибитори се застапени во класичните фармацевтски лекови кои се користат за лекување на висок крвен притисок.

Тие дејствуваат со отежнување на конвертирачкиот ензим ангиотензин, кој игра клучна улога во ренин-ангиотензинскиот систем, систем на хормони кој го регулира крвниот притисок и балансот на течности.

Како резултат на ова инхибиција, крвните садови се опуштаат, волуменот на крвта се намалува, a со тоа се намалува крвниот притисок. Секако, не е моќен како пропишаните лекови за висок крвен притисок но, сепак може да биде изненадувачки ефикасен.

Прочитајте и...  ФОТО: Роби Вилијамс го продава замокот и купува нова вила бидејќи неговата ќерка се плаши да спие во нејзината соба

Една чаша чај од Хибискус на ден може да направи убава промена во вашите здрави навики, а притоа поволно да делува на вашиот крвен притисок.

Поврзани вести

Калифорниската сорта е позаразна и поотпорна на вакцини

Слободен печат

ВИДЕО | Дигидог, робот куче: Необична и малку застрашувачка помош на полицијата на Њујорк

Слободен печат

Маја Кикириткова со искрена и потресна исповед: Ова е моето тело после два тешки царски реза

Ирена Трајкова

Елдина им рече „не“ на бричевите, на епилаторите, на восокот и на пинцетите и реши веќе да не ги отстранува влакната од своето тело

Слободен печат

Карди Би проговори за сите естетски операции: Мислев дека сум грда

Слободен Печат

Тапанарот Драгољуб Ѓуришиќ кој свиреше во „Леб и сол“ заврши во болница поради коронавирус

Слободен Печат

Остави Коментар