Хаос на улиците на Минск: Стотина повредени, над 3.000 уапсени и една жртва (ФОТО+ВИДЕО)

Бидејќи во главниот град како и во другите градови избрија протести на кои имало неколку десетици илјади луѓе, Тихановскаја повика на мир и ги замоли безбедносните сили да се воздржат од насилство.

Во големите градови ширум Белорусија избија протести откако долгогодишниот претседател Александар Лукашенко освои шести последователен претседателски мандат.

Десетици демонстранти се повредени во судирите со полицијата, а едно лице го загуби животот, откако е удрено од полициско комбе, рече денеска претседателот на организацијата Пролет 96.

Девојка повредена за време на протестите во Минска после претседателските избори/ 10. август 2020/ Фото: EPA-EFE/STRINGER

Околу 3.000 луѓе се уапсени во текот на протестите во неколку белоруски градови. Се протестираше во 33 градови, а станува збор за најкрвавите судири во историјата на земјата.

Некои следбеници на белоруската опозиционерка кандидатка Светлана Тихановскаја во понеделникот во раните утрински часови неофицијално прославиле победа на изборите.

Полициско насилство врз демонстраните во Минск/ 9. август 2020/ Фото: EPA-EFE/MARINA SEREBRYAKOVA

Тихановскаја одби да го прифати поразот бидејќи државните медиуми наведоа дека се чини дека Лукашенко добил повеќе од три четвртини од гласовите при пребројувањето, а според независни анкети таа водела во резултатите.

Прочитајте и...  Клуге: СЗО сè уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Бидејќи во главниот град како и во другите градови избрија протести на кои имало неколку десетици илјади луѓе, Тихановскаја повика на мир и ги замоли безбедносните сили да се воздржат од насилство.

Полицијата употреби шок – бомби и водени топови против демонстраните во Минск/ 10.август 2020/ Фото: EPA-EFE/STRINGER

Групата за заштита на човековите права Амнести Интернешнал твитна утрово дека нивниот персонал сведочел како на насобраното мнозинство во Минск „се фрлени 6 шок-бомби и испукани се неколку куршуми“. Освен тоа „најмалку шест возила на итната помош возеле зад полициските линии додека завивале сирените“.

Демонстранти му помагаат на повредено момче на протестот во Минск/ 10. август 2020/ Фото. EPA-EFE/STRINGER

Државните медиуми подоцна известија дека ситуацијата е под контрола и дека во министерството за внатрешни работи се состанал кризниот штаб.

Државната изборна комисија во понеделникот објави дека според првичните резултати, Лукашенко освои 80,23 отсто од гласовите, а неговата противкандидатка 9,9 отсто од гласовите.

Прочитајте и...  Акар: Ерменија да ја заврши окупацијата на Азербејџан (ВИДЕО)

Претседателката на изборната комисија Лидија Ермошина објави дека останатите кандидати освои помалку од два отсо од гласовите, а одѕивот бил 84 отсто.

КИДНАПИРАЊА на улица, криење гласови и многу насилство: Надреални снимки од улиците во Белорусија откако Лукашенко прогласи победа (ФОТО/ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Телефонски измами: Половина од лажните кол центри се сместени во руските затвори

Слободен печат

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Слободен печат

За 10 минути ќе знаете дали имате ковид-19!

Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Слободен печат

Шопинг мол манија и во Македонија

Радев: Бугарија веќе е во криза, но најголема е владината криза

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанакиески доби условна казна за „Шамарите во Центар“, а Груевски година ипол затвор

Горан Наумовски

Вицепремиерот Димитров во работна посета на Германија

Слободен печат

Од утре стабилизација на времето, но со пониски утрински температури

Слободен печат

ВО ЖИВО: Oбраќање на Заев и Николовски

Слободен печат

Драма на грчки крузер: 12 членови од посадата заразени од коронавирус, 922 патници не смеат да мрднат од кабините

Марина Дамческа

ДЗР: Дел од исплатените додатоци во СЈО не се во согласност со законската регулатива

Слободен печат