1 C
Скопје

Tag : лукашенко

Вести Ви Препорачуваме Свет

Андоновиќ: Геостратешки преместувања – Лукашенко се враќа во скутот на Путин, Ердоган кон САД

Слободен печат
Руското Министерство за надворешни работи изрази разочарување од одлуката на Европската унија да воведе санкции за руските функционери одговорни за третманот на затворениот опозициски лидер...
Вести Свет

Путин: Русија и Европа да се обединат во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Русија и Европа треба да ги обединат своите напори во борбата против коронавирусот, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со неговиот белоруски колега...
Вести Свет

Лукашенко со добри вести: Наскоро ќе пристигне и белоруската вакцина

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека до есен земјата ќе има своја вакцина против коронавирус. – Веќе постојат три регистрирани вакцини и се е...
Вести Свет

Лукашенко: Не сум светец, невозможно е за повеќе од четвртина век да не се направи грешка

Слободен печат
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека за повеќе од 25 години како што е на власт, неговата влада не направила суштински грешки. – Добро,...
Вести Свет

Лукашенко најави нов устав на Белорусија

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска најави дека нацртот на новиот устав ќе биде готов до крајот на оваа година, а потоа ќе биде распишан...
Вести Свет

ЕУОБСЕРВЕР ОБВИНУВА: Лукашенко планирал политички убиства во Германија

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко одобрил политички атентати во Германија во последниве години, објави ЕУобсервер, според разговор снимен со поранешниот шеф на разузнавањето. Како што...
Вести Свет

Лукашенко најави референдум за уставните измени

Слободен печат
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека земјата ќе одржи референдум за уставните измени, објави државната новинска агенција Белта. Лукашенко, кој се соочи со протести...
Вести Свет

Лукашенко: Нема да поднесам оставка сè додека полицијата не ми побара

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко рече дека нема да поднесе оставка се додека последниот полицаец од специјалните единици за сузбивање немири не го побара тоа...
Вести Свет

Швајцарија ги замрзна банкарските сметки на Лукашенко

Слободен печат
Швајцарија одлучи да ги замрзне банкарските сметки на белорускиот претседател Александар Лукашенко поради насилството по претседателските избори во земјата. „Лукашенко и неговиот син Виктор се...
Вести Свет

Лукашенко: Полска и балтичките држави се мешаат во внатрешните работи на Белорусија

Слободен печат
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги обвини Полска и балтичките држави дека намерно водат деструктивна политика кон Белорусија и се мешаат во внатрешните работи на...