22 C
Скопје

Tag : лукашенко

Вести Свет

Во Германија поднесена тужба поради наводна тортура од режимот на Лукашенко

МИА Агенција
Десет противници на режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко поднесоа жалба до Германија за наводни дела „тортура” извршени од тој режим, соопшти денеска германското Федерално...
Вести Свет Слајдер

Лукашенко бесен на ЕУ: Доколку сакаат проблеми заради санкциите, тоа и ќе добијат

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска во разговор со премиерот Роман Головченко изјави дека ако Европската унија сака нови проблеми со воведувањето на санкции за...
Вести Свет

САД категоричнo негираат каков било обид за атентат на Лукашенко или за државен удар во Белорусија

Слободен печат
САД немаат никаква врска со никаков заговор за соборување на белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави денеска портпаролот на Стејт департментот. – Видовме извештаи во руските...
Вести Свет

Спречен бунт и атентат врз Лукашенко, руските разузнавачи уапсија двајца

Слободен печат
Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да спроведат воен пуч во Белорусија на 9. мај и во таа прилика да...
Вести Свет Слајдер

Лукашенко си градел вили со пари од ЕУ?

Слободен печат
Белорусија злоупотребувала пари од ЕУ за богатење на Лукашенко, тврди опозициски Телеграм-канал. Докази за обвинувањата не се изнесени, но тие сепак привлекоа огромно внимание во...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Андоновиќ: Геостратешки преместувања – Лукашенко се враќа во скутот на Путин, Ердоган кон САД

Слободен печат
Руското Министерство за надворешни работи изрази разочарување од одлуката на Европската унија да воведе санкции за руските функционери одговорни за третманот на затворениот опозициски лидер...
Вести Свет

Путин: Русија и Европа да се обединат во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Русија и Европа треба да ги обединат своите напори во борбата против коронавирусот, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со неговиот белоруски колега...
Вести Свет

Лукашенко со добри вести: Наскоро ќе пристигне и белоруската вакцина

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека до есен земјата ќе има своја вакцина против коронавирус. – Веќе постојат три регистрирани вакцини и се е...
Вести Свет

Лукашенко: Не сум светец, невозможно е за повеќе од четвртина век да не се направи грешка

Слободен печат
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека за повеќе од 25 години како што е на власт, неговата влада не направила суштински грешки. – Добро,...
Вести Свет

Лукашенко најави нов устав на Белорусија

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска најави дека нацртот на новиот устав ќе биде готов до крајот на оваа година, а потоа ќе биде распишан...