Хамилтон и Мерцедес доминантни на квалификациите во Силверстон

Во Формула 1 шампионот и на четвртата трка ништо ново, возачите на Мерцедес повторно доминираат.

Актуелниот шампион Луис Хамилтон на утрешната трка за Големата награда на Велика Британија ќе стартува од пол позцијата откако беше најбрз во квалификациите.

Веднаш до Хамилтон за кого ова беше 91. пол позиција од првиот ред ќе стартува неговиот клупски колега Валтери Ботас. Ова ќе биде 66 пат како возачите на Мерцедес ќе стартуваат од првите две позиции, со што го поминаа Ферари и станаа најуспешен тим во историјата на Ф1 со вакво постигнување.

Колкава е доминацијата на болидите на Мерцедес најдобро зборува податокот дека третиот најбрз возач во квалификациите, Макс Фестапен од Ред Бул, возеше за повеќе од една секунда поспоро. Четврто најбрзо време има возачот на Ферари, Шарл Леклер, додека неговиот клупски колега и четирикратен шампион Себастијан Фетел имаше 10. најбрзо време.

Прочитајте и...  Англија ќе ги суспендира играчите на 6-12 натпревари за расизам

Прочитај повеќе

Вардар очаен на стартот од новата , Борец им го зеде скалпот на „црвено-црните“

Слободен печат

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат

Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Слободен печат

Официјално: Јувентус го отпушти Сари

Слободен печат

Меси нема страв од пандемијата, спие на анти-корона душек

Слободен печат

Кренке ја извади „змијата од џебот“, буџетот од 120 милиони евра на Арсенал му гарантира пет страшни засилувања

Слободен печат

Сари е веќе отпишан, Јувентус го контактира Покетино

Слободен печат