Гутиереш: Коронавирусот не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна

Гутереш во Пакистан учествува на конференција по повод 40-годишнината од бегството на илјадници луѓе од соседниот, од војна разурнат, Авганистан.

Епидемијата на коронавирусот Ковид-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека „ширум светот постои огромен ризик и дека мораме да бидеме подготвени за тоа“.

Гутереш во Пакистан учествува на конференција по повод 40-годишнината од бегството на илјадници луѓе од соседниот, од војна разурнат, Авганистан.

Бројот на смртни случаи од коронавирус нарасна на 1.873, а меѓу нив е и директорот на главната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Зиминг, соопшти денеска Здравствената комисија на Вухан.

Прочитајте и...  Приведен секретарот на бугарскиот претседател Радев

Прочитај повеќе

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Слободен печат

Петровска: Специјалци околу гласачките места – проценките на старешините, а не Чулев ќе одлучуваат за обемот на полициско присуство на изборниот ден (ВИДЕО)

Слободен печат

Истражување: Австријците сакаат да се врати задолжителната обврска за носење маски

Слободен печат

Една приколица песок да се изблокира патот: Нова аудио снимка открива како Милошоски и Јанкулоска блокирале гласачи

Слободен печат

Најголем дневен пораст на новозаразени во Израел, речиси 1.500 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Негативни се сите тестови на српските туристи на грчкиот остров Евија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Црна Гора ги засили инспекциите поради прекршувања на мерките во угостителските објекти

Слободен печат

Деркоски: Ги повикувам граѓаните масовно да излезат на гласање, да не се плашат за своето здравје

Слободен печат

Трајанов: И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се директно инволвирани во злоупотребата на системите за прислушување, кривична одговорност за клиентелизмот (ВИДЕО)

Слободен печат

Експерти на СЗО следните два дена ќе го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина

Слободен печат

Морисон: Австралија ќе го намали бројот на граѓани на кои ќе им биде дозволено да се вратат од странство

Слободен печат

Андоновиќ: Гандиевски протести како отпор на насилните демонстрации (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат