Ѓорѓевиќ: Не е добро, мали се шансите да игра Теодосиќ

Претходно веќе беше објавено дека еден од најдобрите српски репрезентативци Милош Теодосиќ сè уште е на терапија поради повредено стопало кое го повреди на турнирот кој се играше токму во Србија.

Денеска селекторот на националната селекција, Александар Ѓорѓевиќ вели дека не се добри вестите околу здравствената состојба на својот кошаркар.

– Не е добро. Со магнетна резонанца е откриено дека Теодосиќ има руптура од 4 мм. 99% нема да игра на Мундобаскет. Тоа е голем губиток за националниот тим не само во натпреварувачка, туку и во човечка смисла – рече Ѓорѓевиќ за повредата на одличниот плејмејкер, кој неодамна мораше да го напушти подготвителниот меч со Литванија во „Штарк арената“ и оттогаш е на терапии.

Прочитајте и...  Како кошаркарите на Лејкерс ја примија веста за смртта на Коби: Хауард замина во тоалет и почна да плаче 

Светскиот кошаркарски куп во Кина ќе се игра во периодот од 31 август до 15 септември. Претходно српските кошаркари ќе ги имаат последните три контролни средби на 23 август со Италија, два дена подоцна против Нов Зеланд и на 27 август против Франција.

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат