-1 C
Скопје

Голем пех за Далас, Дончиќ се повреди (ВИДЕО)

Кошаркарите на ЛА Клиперс поведоа до 2:1 во плеј-оф серијата против Далас маверикс откако во третиот натпревар славеа со 130:122.

Сепак, иако клиперси славеа, натпреварот помина во сенка на повредата на најдобриот играч на Далас, Лука Дончиќ. Словенечкиот кошаркар на четири минути до крајот на третата четвртина се најде на паркетот по еден дуел со Каваи Ленард кој се обиде да постигне поени под кошот на Далас. Дончиќ доби незгоден удар во коленото по што го изврте зглобот на левата нога и потскокнувајќи мораше да го напушти теренот.

За победата на ЛА Клиперс и водство во плеј-оф серијата не беше најзаслужна повредата на кошаркарот на Далас туку одличната игра на Каваи Ленард кој натпреварот го заврши со 36 поени, 9 скокови и 8 асистенции.
Кај Далас, Кристапс Порзингис имаше 34 поени и 13 скокови, Тим Хардавеј јуниор и Сет Кари дадоа по 22 поени, а Дончиќ до повредата имаше трипл-дабл од 13 поени и по 10 скокови и асистенции.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Лукаку до Златан: Ќе ти пукам во глава!

Бостон селтикс благодарение на одличната игра во финишот со 102:94 ја совлада Филалдефија и поведе со 3:0 во победи. Натпреварот беше изедначен до самиот финиш, а на 80-тина секунди до крајот Филаделфија дури имаше и предност но тогаш со шест поени во низа на Тејтум, Вокер и Смарт, Бостон дојде до победата. Најефикасен кај Бостон беше Кемба Вокер со 24 поени, Џејлен Браун додаде 21 поен, а на Филаделфија не и помогна одлчната партија на Џоел Ембид кој натпреварот го заврши со 30 поени и 13 скокови.

 

Најубедливата победа во досегашниот дел од плеј-офот ја оствари Јута која со дури 37 поени разлика го совлада Денвер 124:87. Единственото водство на кошаркарите на Денвер беше на самиот почетокот од натпреварот (5:4), во поразот се навестуваше уште по првата четвртија која Јута ја доби со 25:14, а се беше решено до полувремето која предноста изнесуваше 25 поени (56:31). Повратникот во редовите на Јута, Мајк Конли беше најпрецизен со 27 поени, Руди Гобер уфрли 24 со 14 скокови, а Донован Мичел даде 20 поени. Кај Денвер најзабележителен беше Никола Јокиќ со 15 поени.

Прочитајте и...  Алиоски веќе се договорил со турскиот гигант Галатасарај!?

 

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар