Ѓоковиќ останува крал на Вимблдон, во историско финале подобар од Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат е победил на најпрестижниот тениски турнир откако во историското финале го совлада големиот ривал Рожер Федерер. Ѓоковиќ победи со 3:2 во сетови и тоа со 7:6,1:6,7:6,4:6,13:12.

Со овој триумф, српскиот тенисер ја одбрани титулата од минатата година откако ви петиот сет успеа да спаси две меч топки на Федерер во 16. гем од петтиот сет.  Ѓоковиќ стана првиот тенисер кој ја освоил титулата откако успеал да спаси меч топки на противникот по 71 година, пред него тоа го стори Американецот Боб Фалкенбург во 1948 година.

Интересено е што ова беше трет меѓусебен дуел на Ѓоковиќ и Федерер во финалето на најпрестижниот тениски турнир и во сите три наврати победи српскиот тенисер.

Прочитајте и...  Доминираат германските тренери во фудбалот: Клоп, Нагелсман, Флик, Тухел!

Неизвесното финале е прво во историјата на Вимблдон кое се играа пет сетови уште од 2014 година, и тогаш Ѓоковиќ го совлада токму Федерер, а ова беше и првиот дуел во сингл во кој се играше тај брејк во петтиот сет.

Во првиот сет беше забележана израмнета игра од двајцата тенисери, а првата брејк шанса ја имаше Федерер во четвртиот гем, но не ја искористи, по што сетот се решаваше во тај брејк, во кој првиот тенисер на АТП ранг листата  7:5 го освои сетот.

Вториот сет беше најдобар на Федерер во финалето, дури три пати го одзеде сервисот на Ѓоковиќ и со убедливи 6:1 ја врати неизвесоста.

Во наредните два сета, и двајцата  тенисери беа успешни по еднаш по што се замина во одлучувачкиот петти сет. Тука Ѓоковиќ прв направи брејк за 4:2 но веднаш одговори Швајцарецот со ри брејк. Во 15. гем, обратна слика, Федерер прави брејк и сервира за меч, имаше дури и две меч топки но не успеа да победи. Ѓоковиќ се врати од мртвите и успеа да триумфира во тај брејкот за 16 гран слем титула.

Прочитајте и...  Пике: Доколку ни треба „свежа крв“, јас ќе бидам првиот што ќе си оди!

Прочитај повеќе

Барса мора да плати пет милиони евра доколку Баерн ја освои ЛШ

Слободен печат

Пол позиција за Вињалес на „Ред Бул ринг“

Слободен печат

Доминираат германските тренери во фудбалот: Клоп, Нагелсман, Флик, Тухел!

Слободен печат

Пораз на Вилијамс од 116 тенисерка на светот (ВИДЕО)

Слободен печат

За првпат после 15 години полуфинале во ЛШ без Роналдо и Меси!

Слободен печат

Чептегеи со нов светски рекорд на 5000 метри (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Маратон во Охрид како дел од Македонскиот куп во далечинско пливање

Слободен печат

Лион се плаши од судијата пред мечот со Сити!

Слободен печат

Дебакл на Хјустон пред НБА плеј-офот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најдобриот стрелец во македонската лига со трансфер во Турција

Слободен печат

Пике: Доколку ни треба „свежа крв“, јас ќе бидам првиот што ќе си оди!

Слободен печат

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат