Ѓоковиќ и невакциниран ќе може да игра на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ е поканет да игра на турнирот во Ротердам, Холандија/ фото: EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Француската министерка за спорт, Роксана Марасино, истакна дека првиот тенисер на АТП ранг листата, Ролан Гарос потврди дека Новак Ѓоковиќ ќе може и невакциниран да игра во Париз и никогаш не би имал третман каков што сега има во Австралија.

– Во нашата земја на сила се здравствени протоколи кои им овозможуваат на спортските федерации да одржуваат големи манифестации, и тоа би му овозможило на Новак Ѓоковиќ без проблем да влезе во Франција. Невакцинираните спортисти во Франција може да се натпреваруваат бидејќи постојат протоколи и здравствени меури за големи настани – изјави министерката Марасино.

Министерката порача оти се надева дека ситуацијата со пандемијата на коронавирусот ќе биде појасна до стартот на Ролан Гарос кој треба да се одржи од 22 мај до 5 јуни.
– Се надеваме дека дотогаш нема да има потреба од нови поригорозни мерки.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот