Французинот Мане го напушти РК Металург

Левиот француски бек Абдула Мане не е повеќе дел од тимот од Автокоманда/Фото: facebook.com/rkmetalurgofficial

После заминувањето на браќата Кевин и Оливие Њокас (во редовите на Вардар 1961), уште еден Французин го напушти тимот од „Автокоманда“, Абдула Мане.

Претседателката на ракометниот клуб Металург, Зорица Блажевска верува дека и покрај заминувањето на Мане клубот ќе се врати на вистинскиот пат.

– ЖРК Металург отпатува да ги одигра двата натпревари од Европскиот куп, нашите млади играчи од 2004/2005 лавовски се борат во Првата лига…наскоро и младите Македончиња во младинските категории….

Вистинските луѓе, талентирани и квалитетни играчи ќе останат до крај во првиот тим…толку поважни нешта од заминувањето на Мане.

Металург се и младите, жените, тренерите…За сите нив е овој трнлив пат, за достоинство, за поддршка…зошто ние сме семејство – напиша Блажевска на Фејсбук.

Видео на денот