ФОТО+ВИДЕО: Фантастичен Иџе, „Летечкиот“ Македонец второпласиран во Имола

Фото: Принтскрин/Youtube/TCR Italy

Продолжува успешната традиција на добри резултати на македонскиот автомобилист на легендарната Имола во рамките од Италија ТЦР шампионатот.

Игор Стефановски во денешната прва трка викендов го освои второто место (+0.816) зад најдобриот Кевин Чекон од Италија.

Инаку во вчерашните квалификациите нашиот натпреварувач имаше четврто најдобро време.

На третата позиција заврши Евгениј Леонов од Русија, а на четвртото место е Никола Балдан од Италија.

Редоследно од петтата од 10 позиција се најдоа Анти Бури (Финска), Салваторе Тавано (Италија), Волт Рубен (Естонија), Ерик Билјадори (Италија), Еторе Карминати (Италија) и Мишел Имберти (Италија).

Фото: facebook.com/IgorIdzeStefanovski

Втората трка во Имола ќе се одржи в недела од 12.15 часот.

– Конечно возилото има добар сет-ап, тимот направи добра работа, навистина сум горд што доаѓам од една мала земја. Ова македонско знаме ќе се вее уште долго на тркачките патеки. Ви гарантирам дека на следните трки ќе биде уште подобро – рече Стефановски по денешната прва трка.

Видео на денот