2 C
Скопје

ФОТО | Солидарност пред сѐ, од Србите за Хрватска: Во центарот на Белград се појави графит за Петриња

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ испрати писмо до Владата во кое замолил за трансфер на еден милион евра на хрватската влада како помош по разорниот земјотрес во Петриња.

Градот Петриња вчера напладне (12:19 часот) беше погоден од разорен земјотрес кој предизвика уривање на, речиси, пола град. Многу куќи беа срамнети со земја, многу луѓе останаа без ништо, а досега седум лица им подлегнаа на повредите од земјотресот. Има и многу повредени.

Хрватската Влада на денешната седница го прогласи 2 јануари за Ден на жалост во земјата поради жртвите од вчерашниот силен земјотрес.

ВИДЕО: Градот кој многу страдаше во војната сега погоден од земјотрес – Хрватска се крена на нозе, помош пристигнува од сите страни, разговор со Зринка Врабец Мојзеш

– За ова се консултирав и со претседателот на Републиката и со претседателот на Саборот. И тие ја поддржуваат оваа одлука, изјави премиерот Анддреј Пленковиќ на денешната владина седница, што ја почна со една минута молк за загинатите во земјотресот.

Во спомен на жртвите од земјотресот во Петриња: Хрватската Влада го прогласи 2 јануари за Ден на жалост

Помош и поддршка во Хрватска пристигаат од целиот регион и Европа, а претседателот на Србија, Александар Вучиќ испрати писмо до Владата во кое замолил за трансфер на еден милион евра на хрватската влада како помош по разорниот земјотрес во Петриња, пренесуваат српските медиуми.

Вучиќ до Владата во Белград: Милион евра како помош за Хрватска

Со солидарен потег истапи и непознат автор во Србија изрази поддршка до Хрватите, испишувајќи Петриња и срце во центарот на Белград.

Прочитајте и...  Вакцинирани 3 028 здравствени работници, 120 369 граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19
30 декември 2020 / Белград / Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC
30 декември 2020 / Белград / Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC
30 декември 2020 / Белград / Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар