ФОТО | Прегазен маж пред мостот „Гоце Делчев“ во Скопје

Сообраќајка пред мостот „Гоце Делчев“
Фото: „Слободен печат“, Драган Митрески

Маж е прегазен денеска пред мостот „Гоце Делчев“ во близина на Владата на Македонија. Во него удрило возило „БМВ Х5“ со кумановски таблички.

Од Jавното обвинителство  информираа дека првичните сознанија упатуваат дека до несреќата дошло кога автомобил марка „БМВ” со кумановски регистарски ознаки удрил во пешак кој ја преминувал улицата во непосредна близина на мостот.

– По наредба на јавен обвинител ќе се врши обдукција на телото на починатиот, а од лицето кое управувало со автомобилот земени се примероци од крв и урина за да се утврди евентуално присуство на алкохол или други недозволени средства. Со наредба на јавниот обвинител ќе бидат обезбедени и снимките од видео надзорот на околните објекти со цел да се утврдат причините за несреќата, се наведува во соопштението.

Дежурниот јавен обвинител издаде наредба и за технички преглед на автомобилот.

Видео на денот