ФОТО: Леди Гага на насловните на италијанскиот и британскиот „Вог“

лејди гага вог
Фото: Принтскрин / Instagram

Оваа година Лејди Гага ја заокружува со нови бомбастични моменти: една насловна за „Vogue Italia“ овој ноември, една за „Vogue UK“ во декември, и сето тоа во исчекување на нејзиниот втор филм „House of Gucci“ чија премиера е закажана за 16 декември.

Со безбројни незаборавни модни моменти зад себе, 12 Греми награди, Оскар и можеби најексплозивниот подем на слава во 21 век, Стефани Германота ака Лејди Гага е веќе повеќе од декада помеѓу најпознатите луѓе на планетата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

Но, и меѓу најстилските, со нови моменти кои го потврдуваат тоа – феноменалната фотосесија изработена за претстојните изданија на италијанскиот и британскиот Вог.

„Што и да ќе облечам, ќе го послужам со автентичен италијански гламур кој го носам однатре“, изјавува Лејди Гага пред фотографирањето, и не потфрла.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

За насловната на британскиот „Vogue“ Лејди Гага носи кастомизиран Скјапарели, инспириран од „“ шише за парфем од 1930-тите. Изгледот, за кој биле потребни шест недели да се изработи, парадира свилени тафета ракави кои го врамуваат црниот мат волнен креп фустан во облак од златно ламе. Целокупниот изглед е финиширан со накитот на „Tiffany & Co.“ и „Boucheron“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

За насловната пак на италијанскиот „Vogue“ тоа е необичаен портрет на лицето на Гага, опколено со розова наметка изработена од свилени кожурци од Валентино, потсетувајќи на класичните модни насловни како оние од 60-тите и 70-тите години.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

И двете насловни се фотографирани од Стивен Мејзел и стилизирани од главниот и одговорен уредник на британскиот „Vogue“, Едвард Енинфул.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

Гага се освен феноменалните и специфично избрани аутфити, се појавува и фотографирана во одличен „блиц“ во оној најфрапантниот – аутфитот на „мајката Природа“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

Во интервјуата на овие изданија Гага пред сè зборува за нејзиното најново појавување во актерска улога на Патриција Реџани во филмот „House of Gucci“, поранешната сопруга на починатиот Маурицио Гучи, глумејќи во драмата која раскажува за настаните околу убиството на Маурицио, за кое Реџани беше уапсена и осудена во 1995 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

 

Видео на денот