21.8 C
Скопје

ФОТО: Како изгледа појадокот на минус 40 степени?

Времето на нашите простори овие денови повеќе потсетува на пролет отколку на зима, но постојат места во светот каде во моментот владеат вистински зимски закони.

Новосибирск е град во кој во моментот температурата изнесува -40 степени. По Москва и Санкт Петербург тоа е третиот град по големина во Русија, а ваквите температури не се нешто необично за престолнината на Сибир.

Добар дел од светот не може ни да замисли како изгледа животот под тие услови – кога заледуваат трепките, кога зимата прави шари на прозорците, кога водата во момент се претвора во мраз….

Новинарот Алек Лун, кој во моментот престојува таму, сподели фототграфија на која заледените нудли и пркосат на логиката, а покрај нив е и јајцето кое се заледило пред да стигне до чинијата.

Оваа фотографијата во моментот е хит разгледница од Новосибирск, а воедно „покани“ и многу други фотографии од луѓе кои живеат таму и кои покажуваат како всушност изгледа зимата таму, погледнете…

Поврзани вести

Познатиот југословенски киоск „К67“ беше поставен на „Тајмс Сквер“ во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

„Порака во шише го преминала Атлантикот“: По неколку години се создало неочекувано прекуокеанско пријателство

Слободен Печат

Погледнете што има да каже Ким Кардашијан за сопствениот љубовен живот

Слободен Печат

Џастин Бибер сподели ретка фотографија со неговиот татко: Тато, те сакам со целото мое срце

Слободен Печат

Погледнете кои хороскопски знаци се најдобри родители – рангирани!

Слободен Печат

Остави Коментар