15.8 C
Скопје

Tag : Температура

Живот Магазин Магазин слајдер

Зошто не треба да спиете голи кога се големи горештини

Слободен печат
Кога спиеме голи, потта се собира на телото и таму останува, што не е добро, затоа што во текот на ноќта вашата телесна температура сигурно...
Вести Македонија Слајдер

Времето денеска сончево со мала облачност и температури до 30 степени

Слободен печат
Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ индексот ќе биде 8, информира...
Вести Свет

ЕМА препорача подолго чување на вакцините Фајзер на стандардни температури

Слободен печат
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек” на стандардни температури во фрижидер до 31 ден....
Здравје Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Ковидот ми го уништи животот, имам проблеми со срцето, за лекови плаќам 6.000 долари

Слободен печат
Кејт Ворт (33), во виралното видео кое неодамна го сподели на својот профил на ТикТок, им ја опиша на своите следбеници борбата против коронавирусот, но...
Вести Свет

Навални префрлен во болница: Се пожали на треска и силна кашлица

Слободен печат
Рускиот опозиционер Алексеј Навални бил префрлен од затвор во медицинска установа за лекување на можна респираторна инфекција и бил тестиран за коронавирус, пренесува весникот „Известија“,...
Вести Македонија

Од четврток пораст на дневните температури

Слободен печат
Во следните два дена, утре и во среда, ќе има повремени локални врнежи претежно од снег со послаб интензитет. Ќе дува засилен северен ветер. Од...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО | Скандалозно: Вака се „мери“ температурата на учениците во Призрен

В.Т.
Откако се зголемија случаите со ковид-19, косовската влада предложи наставата да продолжи онлајн. Овој предлог наиде на огромно противење, но се чини дека ова видео...
Вести Македонија

УХМР: Од утре снег и температури под нулата

Слободен печат
Времето утре ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди, а на планините повремено ќе провејува снег. Минималната температура ќе изнесува -5 Целзиусови степени,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Климатските промени немилосрдно напредуваат: Договорот од Париз е единствената шанса за тропските краишта

Слободен печат
Постигнувањето на целите прецизирани во меѓународната борба со климатските промени би можело да спаси милиони луѓе од соочување со „неподнослива жештина“ се тврди во научната...
Вести Регион

Едномесечно бебе најмладата жртва од ковид-19 во Грција

Слободен печат
Бебе старо 37 дена е најмладата жртва од ковид-19 во Грција, откако помина 17 дена приклучено на апарати на интензивна нега во детска клиника, а...