18 C
Скопје

Tag : степени

Вести Регион

Земјотрес со јачина од 3,2 степени го стресе Јадранот

Горан Наумовски
Утринава земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван на Јадранот. Епицентарот бил на 100 километри јужно од Сплит. Станува збор за...
Вести Регион

На Крит вчера измерени рекордни 39 степени

МИА Агенција
Дополнително зголемување на температурата во повеќе делови на Грција беше регистрирано во текот на вчерашниот ден, па така на островот Крит беа измерени рекордни 39,1...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Само во костим руска балерина одигра сцена од „Лебедово езеро“ на -15 степени

Слободен печат
Руска балерина, член на светски познатиот театар „Марински“ од Санкт Петербург, на заледен дел од Финскиот залив и при температура од -15 Целзиусови степени во...
Вести Македонија Слајдер

Облачно со температура од 7 до 13 степени

МИА Агенција
Времето денеска претпладне ќе биде умерено до значително облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 13...
Вести Македонија

Во следните денови ведро и сончево, но со утрински температури под нула

Слободен печат
Утрински температури под нулата се очекуваат и во текот на следните денови. Во текот на денот, температурите ќе бидат во пораст, но сепак утринските ќе...
Вести Македонија

До крајот на неделава температури и до 20 степени

Слободен печат
Од среда следува период на стабилно време со натпросечни дневни температури што ќе предизвика топење на снежната покривка на планините, соопшти УХМР. По котлините во...
Вести Македонија

Во Маврово најстудено и најмногу дожд, на Шапка половина метар снег

Слободен печат
Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврнал во Маврово, Битола и Охрид, по околу 20 литри на метар кавратен. Во Скопје наврнале седум литри, а најмалку...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

МИА Агенција
Во рускиот регион Јакутија, област што се смета за најстудено место за живеење на планетата, температурата повторно достигна екстремни минус 47 степени Целзиусови, пишуваат руските медиуми....
Вести Македонија

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

МИА Агенција
Минусни температури изутрина во седум часот се регистрирани во целата држава, а најстудено е на Попова Шапка, каде се измерени -16 степени. Во Берово и...
Живот Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Како изгледа појадокот на минус 40 степени?

Слободен печат
Времето на нашите простори овие денови повеќе потсетува на пролет отколку на зима, но постојат места во светот каде во моментот владеат вистински зимски закони....