25.8 C
Скопје

Tag : зима

Вести Македонија

Зимски пневматици, намалена брзина и избегнување нагли движења за побезбедно возење во зимски услови

Слободен печат
Во зимски услови и на замрзнати коловози, возете внимателно, концентрирано и со намалена брзина. Користете зимски пневматици  кои обезбедуваат највисок коефициент на триење, советуваат од...
Жена Магазин Магазин слајдер

ФОТО | Враќање во седумдесеттите: Капутот од овчо крзно е хит број 1 оваа зима!

Слободен печат
Веќе објавивме дека капутите од овча кожа се еден од главните трендови оваа зима, што значи дека сите ѕвезди со уникатен стил веќе успеаја да...
Жена Магазин Магазин слајдер

ФОТО | Белиот капут е најдобриот избор за оваа зима: Погледнете како да го носите овој водечки тренд без грешка!

Слободен печат
Модните експертите пресудија, белиот капут е ултимативен тренд оваа зимска сезона… Првата асоцијација кога станува збор за модата и зимата се некои потемни нијанси, но...
Живот Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Како изгледа појадокот на минус 40 степени?

Слободен печат
Времето на нашите простори овие денови повеќе потсетува на пролет отколку на зима, но постојат места во светот каде во моментот владеат вистински зимски закони....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Вежбање на отворено на ниски температури има многу здравствени придобивки: Совети од Јапонците, најдолговечните луѓе на светот

Слободен Печат
Со оглед на долгото периоди поминати во затворени простории, рестрикциите на активности, како и затворањето на многу спортски објекти за многу луѓе претставуваат издувен вентил....
Вести Македонија Слајдер

Зимата почнува денеска

Слободен печат
Зимата во земјава и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува денеска во 11 часот и 2 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Анета Николова, доктор по ветеринарна медицина: Зимата и нашите миленичиња

Анета Николова
Снег, сонце, чиста белина, убавина мир… наспроти дождови, влажен снег, кал, вирови, магла, студенило, смог, подмрзнати улици, мунус 20 степени…Тоа се двете лица на зимата....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што се случува со нашето тело во зима и кои се најчестите промени

Слободен Печат
Многу луѓе уживаат во есенско-зимскиот период, тоа е времето во годината кога можете да уживате во удобноста на вашиот дом, пријатните топли џемпери, вкусните топли...
Жена Магазин Магазин слајдер

ФОТО: Најубавите зимски аксесоари – Со овие детали секој стајлинг изгледа одлично!

Слободен Печат
Освен што изгледаат одлично, овие аксесоари ќе ве згреат и ќе ви го направат зимското време попријатно. Mодните експерти велат дека секоја жена од стил...
Вести Македонија

УХМР: Нè очекува просечно врнежлива зима со натпросечни температури

Слободен печат
Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти УХМР, во однос на врнежите...