ФОТО: Една од најубавите спортистки на светот одбила да се соблече за „Плејбој“

Алиса Шмит
Фото: Принтскрин / Instagram

Алиса Шмит е германска атлетичарка која ќе се натпреварува на Олимписките игри во штафетата 4х400 метри.

Кога едно спортско списание официјално ја прогласи за најзгодна спортистка на светот пред неколку години, 22-годишната Шмит рече: „Не знам зошто ја добив оваа титула. Спортот е, се разбира, на прво место“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ᗩlica Ѕchmidt (@alicasmd)

Талентираната Германка започнала да се занимава со атлетика на само шест години, а оттогаш освои сребро на Европските шампионати.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ᗩlica Ѕchmidt (@alicasmd)

Во исто време, може да се пофали со манекенска кариера и со голем број обожаватели на социјалната мрежа „Инстаграм“. Нејзината популарност на социјалните мрежи постојано расте. Во 2018 година имала 208 илјади следбеници, во 2020 година дури 745 илјади следбеници. А, денес ја следат над 1,8 милиони луѓе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ᗩlica Ѕchmidt (@alicasmd)

Алиса не крие дека поради својот атрактивен изглед добила многу непристојни понуди.

„Добивам многу неморални понуди во приватни пораки. Понекогаш ми е смешно, но не се замарам со тоа премногу“, во една прилика открила Алис.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ᗩlica Ѕchmidt (@alicasmd)

Таа исто така ја одбила понудата на „Плејбој“ да се фотографира без облека.

„Фокусирана сум на спортот и сакам тоа да им биде јасно на сите. Постојат илјадници други девојки на „Инстаграм“ кои изгледаат навистина добро, но немаат толку многу следбеници. Со добар изглед, треба да понудите нешто повеќе интересно. За мене тоа е атлетиката“, заклучила Алис.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ᗩlica Ѕchmidt (@alicasmd)

Шмит не ја крие среќата поради тоа што ќе биде дел од Олимписките игри. На почетокот на овој месец, таа на својот инстаграм-профил напиша:

„Токио повикува – Одам на Олимпијада! Сè уште ми се чини дека не е реално! Толку сум благодарна и истовремено воодушевена што доживеав нешто за што сонував откако започнав да спортувам“.

 

Видео на денот