22 C
Скопје

ФОТО: Девојката која зборуваше на инаугурацијата на Бајден, влезе во историјата на „Vogue“

Аманда Горман, која привлече внимание со својот настап на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, е првата поетеса која ќе ја краси насловната страница на мајското издание на магазинот „Vogue“, а ја фотографираше познатата Ени Лејбовиц, пишува Си-Ен-Ен.

Оваа 23-годишна дипломирана харвардска студентка, на насловната страница носи облека со потпис од Луј Витон, која за потребите на фотографирањето е стлизирана како фустан, а околу појасот има широк, богато украсен појас.

Живописната ткаенина е инспирирана од африканската облека и е дизајнирана од Виргил Аблох, првиот афроамерикански уметнички директор на Луј Витон.

„Прва поетеса на насловната страница на Вог. Бескрајно сум благодарна и не очекувам да бидам последна, бидејќи, што е поезијата, ако не е убавина?“, напишала Горман во објавата на Инстаграм.
Горман се прослави во јануари, по трогателното читање на нејзината песна „The Hill We Climb“, на инаугурацијата на Џо Бајден.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda Gorman (@amandascgorman)


После тој настап, Горман потпишала договор со агенцијата за модели „IMG“, се појавила на насловни страници и имала неколку јавни настапи, меѓу кои и оној на панелот за Меѓународниот ден на жената, со поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон, претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси и супермоделот Криси Тајген.

Во септември, младата поетеса ќе објави две книги – збирка од нејзината поезија „The Hill We Climb and Other Poems“ и детската сликовница „Change Sings: A Children’s Anthem“. И двете веќе се наоѓаат на листата на најпродавани на Амазон.

Таа за новинарот на „CNN“, Андерсон Купер, ијавила дека од инаугурацијата има своја мантра, која ја повторува пред секое читање.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda Gorman (@amandascgorman)


„Јас сум ќерка на афроамерикански писатели, потомец на борци за слобода кои кршеа синџири и го променија светот. Тие ме повикуваат“, изјави таа.

Поврзани вести

ВИДЕО: Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу со извонредна изведба на македонската песна „Оди ѕвездо“ од Наум Петрески

Слободен Печат

Музичарот Гоце Талевски ја изгуби битката со коронавирусот

Слободен Печат

По долго отсуство од социјалните мрежи се огласи Адел – со посебна причина

Слободен Печат

ГАЛЕРИЈА: Ова е Давид Неделковски – козар кој се чувстува како Козак – слободен човек, во хармонија со природата, на пасиштата од својот прадедо

Мими Стојановска

ВИДЕО: Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон отворија свој канал на „Јутјуб“

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО | Се вакцинираше Јелена Карлеуша: За која вакцина се одлучи пејачката?

Слободен печат

Остави Коментар